David Bianco (Deutsche): Silný dolar sráží firemní zisky

Americký dolar zažívá několikaměsíční rally. Na páru s eurem se před několika dny dostal na svá 12letá maxima, obdobně pak „drtí“ i ostatní světové měny. Všeobecně se očekává, že jeho spanilá jízda bude i nadále pokračovat. Nahrává tomu například avizované zvýšení amerických sazeb, které by v prostředí globálního uvolňování měnové politiky mělo nepochybně silný posilující efekt.

Na základě těchto předpokladů se rozhodl David Bianco, šéf oddělení amerických akcií v Deutsche Bank, revidovat svá očekávání ohledně výnosu na akcii (EPS) indexu S&P 500. V pozadí tohoto kroku stojí myšlenka toho, že posilující dolar snižuje zahraniční zisky amerických společností.

Původní očekávaná hodnota EPS pro letošní rok byla 120 dolarů za akcii, po revizi se zastavila na 118 dolarech. Jedná se o stejnou úroveň, která byla očekávána i pro minulý rok. V podstatě tak Bianco počítá s tím, že letošní růst zisků indexu S&P 500 bude pravděpodobně nulový.

„Zahraniční odbyt tvoří asi třetinu indexu S&P 500. Tato část pak odpovídá zhruba 40 % celkových zisků, přičemž pouze čtvrtina z nich je vyplácena v zahraničních měnách. Z tohoto důvodu pak každé 10% posílení amerického dolaru představuje přibližné snížení výnosu na akcii o 2,5 %, resp. o 3 dolary,“ přepisuje Biancova slova server Business Insider.

Dopad letošního posilování americké měny pak stratég vztahuje na jednotlivé segmenty americké ekonomiky. „Nejvíce by ho měl pocítit sektor technologií, u kterého se očekává 5% pokles. Oblast průmyslu by se pak mohla propadnout o 4 – 5 %. Nezbytné spotřební zboží společně s materiály se může snížit o 4 %, zdravotnictví o 3,5 % a zbytné spotřební zboží o 3 %. Energetický sektor sice není na posilování dolaru tolik citlivý, ale v jeho neprospěch hraje nadále trvající propad ropy.“

Původní očekávání Deutsche Bank byla na eurodolaru zhruba v rozmezí 1,1 až 1,15 dolaru za euro, v případě dolarového indexu pak mezi 90 – 95 body. Nová revize však očekávanou úroveň měnového páru nakonec posunula na 1,05 dolaru za euro a u dolarového indexu pak na hodnotu 100 bodů.

Newsletter