David Rosenberg o 4 překážkách akciového trhu

Tento týden není pro americké akcie prozatím nijak valný. Index S&P 500 od pondělí klesl o více jak 3,5 %, technologický Nasdaq odepsal už přes 4 % a Dow Jones se snížil zhruba podobně. Obdobně je na tom i dolar, který postupně snižuje svou silnou pozici. Měnový pár eurodolar si za tento týden připsal už téměř 1,5 %, i tak ale dolar stále zůstává jednou z nejsilnějších měn vůbec.

V kontextu tohoto vývoje představil David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég investiční společnosti Gluskin Sheff, čtyři hlavní překážky, kterým současný americký akciový trh čelí.

Zpomalení růstu zisků

Očekáváné  meziroční tempo růstu provozních zisků za první čtvrtletí pro index S&P 500 bylo revidováno z původních 5,3 % na -3,1 %. Zhoršení meziročního konsensu se nevyhnulo ani druhému čtvrtletí letošního roku, které bylo změněno na -0,7 % z předešlých 5,9 %. Dle Rosenberga by tak americký akciový trh mohl technicky čelit recesi mírných zisků.

Ropa a dolar. Zisky amerických firem po 6 letech klesnou

Vysoké valuace

Současný ukazatel P/E indexu S&P 500 se nachází na úrovni 20násobku zisku na akcii, přičemž dlouhodobá průměrná hodnota tohoto ukazatele dosahuje zhruba 16násobku. „Není neobvyklé, když akciové trhy rostou, pokud je výnos na akcii EPS vesměs stagnující, vyžaduje to však několikanásobný růst ukazatel P/E,“ vysvětluje Rosenberg.

Neuspokojivá ekonomická data

V tomto případě Rosenberg poukazuje na tzv. index překvapení, který pravidelně zveřejňuje Citigroup. V případě americké ekonomiky dosáhla jeho hodnota nejnižších úrovní od srpna 2011. Přesně tehdy se S&P 500 propadl o více jak 10 %, což někteří investoři považovali za silný obrat doposud rostoucího trendu.

Největší zklamání? Data z USA

Silný dolar sráží firemní zisky

Byť vývoj posledních dní naznačuje opak, Rosenberg je přesvědčen, že dolarová rally ještě není zcela u konce. Problém je však ten, že silná měna sráží zahraniční zisky amerických společností. Proto stratég radí svým klientům, aby se velkou oklikou vyhnuli sektorům, jejichž očekávaný výnos na akcii EPS se nachází pod nulou. Příkladem mohou být utility s EPS -6,6 % či telekomunikace s -0,8 %.

David Bianco (Deutsche): Silný dolar sráží firemní zisky

Newsletter