Debata o Brexitu trvala celou noc, na dohodu se čeká

Diskuse o britské snaze reformovat vztahy s Evropskou unií určitým způsobem na nynějším unijním summitu pokročila, stále ale je třeba mnohé udělat. V noci to novinářům řekl předseda Evropské rady Donald Tusk, kterého nyní na toto téma čeká několik dvoustranných schůzek. Sejde se také s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Ve čtvrtek večer absolvovali prezidenti a premiéři osmadvacítky první kolo diskuse o kompromisním návrhu jak uspokojit požadavky britského premiéra Davida Camerona. Právě on bude prvním, s kým nyní hodlá Tusk hovořit.

Druhý v pořadí je francouzský prezident Francois Hollande. Francie se stále s Londýnem nedokázala dohodnout na otázkách souvisejících s řízením eurozóny, kdy Britové, kteří neplatí eurem, například žádají, aby měli možnost požádat o přesun tématu projednávaného ministry financí eurozóny až na úroveň premiérů a prezidentů, tedy na program summitu EU.

 

Vyhraje v Bruselu David Cameron bitvu o Británii?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 18. únor 2016

 

Tuskova diskuse se Sobotkou se má týkat věcí, které český premiér hájí jménem celé visegrádské skupiny. Půjde tedy o obavy z důsledků britské snahy co nejvíce omezit příspěvky na děti a zaměstnanecké benefity vyplácené občanům jiných zemí EU, kteří v Británii pracují, ale jejichž děti žijí doma.

Šéf unijních summitů se nakonec sejde také s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Belgie ostře odmítá britskou snahu vyvázat se z možných právních důsledků sousloví o „stále těsnější unii“ v úvodu základní unijní smlouvy.

Nevyřešený podle všeho nadále zůstává britský požadavek, aby se nyní dohadované změny promítly do základních evropských smluv při jejich příští úpravě.

Britským voličům Cameron slíbil, že nové nastavení vztahů s EU domluví ještě předtím, než vyhlásí referendum o setrvání země v unii. Jeho deklarovaným cílem je efektivnější, akceschopnější a byrokracií méně zatížená EU, v níž nemají všechny země povinnost dále a hlouběji se integrovat shodným způsobem.

Konkrétní návrh nového kompromisu mají na základě čtvrtečních jednání a nočních dvoustranných schůzek připravit diplomaté tak, aby o nich mohli lídři států a vlád znovu začít diskutovat dnes v 11:00. Zda se domluví, není jisté – Cameron ve čtvrtek při příchodu na summit avizoval, že důležitější než rychlost je kvalita výsledné dohody.

Newsletter