K čemu by byly úžasné vědecké objevy, kdyby z nich nevznikaly prakticky využitelné technologie? Pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN) to je zásadní otázka. Tato entita provozuje Large Hadron Collider (LHC), impozantní vědecký nástroj pro zkoumání částicové fyziky. Právě díky LHC se v roce 2012 podařilo potvrdit existenci Higgsova bosonu.
Byla by škoda, kdyby se pro tak zásadní objevy nenašlo uplatnění. CERN má proto k dispozici program CERN Venture Connect (CVC), který pozitivně ovlivňuje evropský startupový ekosystém. CVC totiž poskytuje novým technologickým firmám přístup k „deep tech“ (technologiím založeným na výzkumu), startupy se zároveň mohou propojit na potenciální investory.
Program si navíc neklade za cíl sedřít je z kůže. CERN si dobře uvědomuje, že mladé technologické firmy zápolí s nedostatkem kapitálu. Startupy platí organizaci dvě procenta z obratu generovaného technologiemi CERN, ale až po překročení hranice jeden milion švýcarských franků ročně. A navíc, startupy si ponechávají duševní vlastnictví projektů, které vzniknou díky technologiím CERN. Linn Kretzschmar, zástupkyně programu CVC, vysvětluje tento princip v podcastu Startup Kitchen Talk.
Jednou z takových zásadních nastupujících technologií jsou kvantové technologie, k nimž se startupy dostanou díky CERN jednoduše a levně. Můžou využít například technologii White Rabbit, poskytující super-přesnou synchronizaci času. K dispozici mají také jednofrekvenční laser, který emituje velmi čisté světlo.
CERN si samozřejmě vybírá partnery pro spolupráci ze strany startupů. Jak se dá navázat spolupráce s touto organizací? Podle čeho si CERN vybírá startupy, kterým poskytne své technologie? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (24 minut), který vedla Kateryna Kovalenko z DEPO Ventures s Linn Kretzschmar, Entrepreneurship Development Officer CERN.
Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?
1:40 Abyste se dostali od vynálezu k inovaci, je třeba něco udělat. Není to jen tak, že se vynález zázračně změní v inovaci.
13:40 Spolupracujeme s firmami a dalšími výzkumnými ústavy, abychom se dozvěděli, v čem jsme dobří, co je zapotřebí venku.
18:00 Víme, že startupy potřebují mnohem víc než jen technologie. Potřebují rizikový kapitál nebo jakékoli jiné financování. Potřebují také laboratorní prostory, právní podporu. S naší partnerskou sítí se toho snažíme dosáhnout a vybudovat dynamický ekosystém, v němž mohou všichni profitovat.
Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.