Deflace? Na Oktoberfestu rozhodně ne

Světově nejznámějším pivním svátkem je bezpochyby Oktoberfest. Dát si jeden, dva či pět tupláků zlatavého moku se však, jak je již zvykem, opět poměrně silně prodraží.

Poprvé za celou historii akce se nebude litr piva prodávat za méně než 10 euro. V průměru by se ceny měly vyšplhat o zhruba 3,2 % až na 10,2 euro, uvádějí oficiální stránky pivního svátku. Společnost UniCredit pak tento fakt dává do souvislosti s německou inflací, která během minulého měsíce dosáhla meziroční úrovně o velikosti 0,2 %.

„Celkově jsou ceny na Oktoberfestu silně kontrastní vůči aktuální, extrémně nízké inflaci, resp. deflaci v rámci celé eurozóny,“ přepisuje slova reportu společnosti UniCredit server CNBC. Od roku 1985 již ceny piva na bavorské akci stouply o více jak 220 %, což je v porovnání s 69% růstem německého indexu spotřebitelských cen znatelně vyšší číslo.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Intenzivně rostoucí ceny pak silně ovlivňují i celkovou návštěvnost. Zatímco počet pivařů, kteří Oktoberfgest navštíví, obvykle silně přesáhne šest milionů, minulý rok toto číslo spadlo na „pouhých“ 6,3 milionů. UniCredit dává toto za vinu tomu, jak se cena piva poprvé vyšplhala na úroveň 10 euro. Logicky pak klesly i tržby z jednoho návštěvníka (viz graf).

Co však oproti cenám nevystřelilo je počet pivovarů, které na akci budou prodávat své výrobky. Pouze šest jich totiž splnilo nastavená pravidla, která jsou obzvláště v případě požadavků na čistotu extrémně přísná.

Na zdraví!

Newsletter