Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Deflace si „dává na čas“, v lednu překvapivě nedorazila

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci 2014 o 0,1 procenta. Vývoj cen v lednu byl ovlivněn výrazným poklesem cen v oddílech doprava a zdraví, který byl kompenzován zvýšením cen zejména v oddílech alkoholické nápoje a tabák, rekreace a kultura, potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v lednu stejný jako v prosinci 2014, tj. 0,1 procenta.

Česká ekonomika v lednu ještě překvapivě nezabředla do deflačního pásma. S největší pravděpodobností se tak ovšem stane v únoru. Tento vývoj je výslednicí pokračujícího zlevňování pohonných hmot, který pramení z poklesu cen ropy na světových trzích, který byl ovšem tlumen vývojem v některých jiných segmentech. To se týká například cen elektřiny, které sice meziročně poklesly, ale mnohem méně než v prosinci 2014. V prosinci 2014 se totiž tyto ceny meziročně srovnávaly s výrazně nižší základnou. Připomeňme, že mezi prosincem 2013 a lednem 2014 poklesly citelně ceny v oddíle bydlení vlivem zlevnění právě elektřiny o téměř deset procent.

Navzdory vyššímu než očekávanému růstu cenové hladiny v lednu 2015 stále platí, že nebude překvapivé, pokud ekonomika setrvá v deflačním pásmu od prvního až po třetí letošní kvartál. Česká národní banka však bude mírnou deflaci tolerovat, tj. nebude podruhé intervenovat za oslabení koruny, protože tyto deflační tlaky zatím nepramení z ochabující poptávky, nýbrž z pozitivního nákladového šoku v podobě zmíněného zlevnění ropy a pohonných hmot.

Singer (ČNB): Rozhodne úspěch ECB, koruna a mzdy

ČNB zlepšila výhled ekonomiky a prodloužila zásah na koruně

Newsletter