Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Deflace si „dává na čas“, v lednu překvapivě nedorazila

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci 2014 o 0,1 procenta. Vývoj cen v lednu byl ovlivněn výrazným poklesem cen v oddílech doprava a zdraví, který byl kompenzován zvýšením cen zejména v oddílech alkoholické nápoje a tabák, rekreace a kultura, potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v lednu stejný jako v prosinci 2014, tj. 0,1 procenta.

Česká ekonomika v lednu ještě překvapivě nezabředla do deflačního pásma. S největší pravděpodobností se tak ovšem stane v únoru. Tento vývoj je výslednicí pokračujícího zlevňování pohonných hmot, který pramení z poklesu cen ropy na světových trzích, který byl ovšem tlumen vývojem v některých jiných segmentech. To se týká například cen elektřiny, které sice meziročně poklesly, ale mnohem méně než v prosinci 2014. V prosinci 2014 se totiž tyto ceny meziročně srovnávaly s výrazně nižší základnou. Připomeňme, že mezi prosincem 2013 a lednem 2014 poklesly citelně ceny v oddíle bydlení vlivem zlevnění právě elektřiny o téměř deset procent.

Navzdory vyššímu než očekávanému růstu cenové hladiny v lednu 2015 stále platí, že nebude překvapivé, pokud ekonomika setrvá v deflačním pásmu od prvního až po třetí letošní kvartál. Česká národní banka však bude mírnou deflaci tolerovat, tj. nebude podruhé intervenovat za oslabení koruny, protože tyto deflační tlaky zatím nepramení z ochabující poptávky, nýbrž z pozitivního nákladového šoku v podobě zmíněného zlevnění ropy a pohonných hmot.

Singer (ČNB): Rozhodne úspěch ECB, koruna a mzdy

ČNB zlepšila výhled ekonomiky a prodloužila zásah na koruně

Newsletter