Deflace v eurozóně nabírá na síle. Po spotřebě i průmysl

Prosincový pokles cenové hladiny v eurozóně potvrzen. Nyní i ze strany průmyslu. Index průmyslových výrobců, jenž je druhým nejsledovanějším indikátorem inflace, v prosinci meziměsíčně poklesl o rovné 1 %. Ceny ve výrobě, které v předchozím měsíci listopadu klesly o 0,3 %, tak pokračují v nevítané deflační tendenci. Míra poklesu cen v průmyslu nepříjemně překvapila ekonomy, kteří čekali mírnější, 0,7% pokles.

Podobně jako index spotřebitelských cen, i index cen ve výrobě byl zatížen propadem ropných cen – ceny v sektoru energií všeobecně poklesly o 3,1 %, bez jejich započtení se ceny v průmyslu v prosinci snížily o mírných 0,2 %. Meziroční pokles průmyslových cen ke konci roku zrychlil na -2,7 % z -1,6 % v listopadu a také „překonal“ očekávání -2,5 %.

Pokles cen v eurozóně v lednu zrychlil, argument pro ECB

Sledovanější statistikou je index spotřebitelských cen, který v prosinci klesl poprvé od roku 2009 (o 0,2 %) a v lednu růst podle prvního odhadu Eurostatu pokračoval (o 0,6 %). V lednu se podle spolkového statistického úřadu dostalo do deflace i Německo. Potlačení deflačních tlaků a dosažení růstu cenové hladiny je nyní pro ECB úkol číslo jedna. Banka v lednu oznámila, že v březnu spustí program odkupu vládních dluhopisů, jímž má do ekonomiky napumpovat více než 1,1 bilionu eur.

Cílem ECB je dostat míru inflace ke 2 procentům, ta je ale už od října 2013 pod hranicí 1 procenta, kterou Evropská centrální banka označuje za nebezpečnou.

PROPAD EURA. ECB nakoupí dluhopisy za víc než bilion eur

Newsletter