Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Déjà vu na Wall Street. Čeká nás další krach?

V poslední době to vypadá, jako by se s děsivými předpovědmi ekonomů a finančních expertů roztrhl pytel. Takřka všichni varují, že akcie jsou silně nadhodnocené a je jen otázkou času, kdy nafouknutá bublina praskne jako tehdy v roce 2008. Dost však bylo řečí. Co Wall Street předpovídají tvrdá data?

Michael Lombardi z Lombardi Letter ve svém článku doporučuje investorům, aby se měli na pozoru před neúprosně blížící se havárií. Proč se mají bát? Stačí se podívat na vývoj tzv. cyklicky upraveného poměru cen a zisků na akcii (CAPE). Jedná se o široce uznávaný ukazatel pro akcie indexu S&P 500, který proslavil nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. „Shillerovo P/E“, jak se tomuto ukazateli také říká, dává do poměru cenu akcie a klouzavý průměr reálných zisků za 10 let.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Ukazatel CAPE se nyní pohybuje na hodnotách, kterých nedosáhl od tzv. „dot-com“ krize na přelomu tisíciletí. Podle výpočtů ekonomů z Yaleovy univerzity dosahoval na začátku května hodnoty 30,06. Jeho historický průměr od roku 1981 je přitom zhruba 16. Pokaždé, když překročil hranici 30, stalo se něco strašného. Vyšších hodnot než dnes CAPE dosahoval jen v letech 1998 až 2000, tedy před prasknutím „dot-com“ bubliny, a také v roce 1929 těsně před krachem na americké akciové burze a propuknutím Velké hospodářské krize.

Pověstnou noční můrou pro Wall Street je i tzv. obrácená výnosová křivka (inverted yield curve), která, jak uvádí server CNBC, dokázala předpovědět posledních sedm recesí. Specifikem této křivky, která obecně udává závislost úrokového výnosu na době splatnosti, je, že její krátkodobé sazby jsou vyšší než ty dlouhodobé. Jak ukazuje následující graf z dílny CNBC, naposled jsme ji mohli sledovat v letech 2000 a 2006 až 2007 (modrá čára zobrazuje vývoj federální úrokové sazby a žlutá linie vývoj sazeb výnosové křivky desetiletých státních dluhopisů).

Nadhodnocený trh? Je to nejhorší od roku 1929

Inverse pak byla následována recesí. Jak lze již vysledovat z grafu, v současné době se ony dvě linie znovu začínají nebezpečně přibližovat. A zatímco Fed plánuje další zvyšování sazeb, výnosy desetiletých státních dluhopisů dále klesají. Komentátor CNBC Michael Pento tak předpovídá vznik další inverzní výnosové křivky na konec roku 2017. A s ní také další významnou recesi.

Jak vznikají krize? Stačí mít příběh, tvrdí nobelista

Newsletter