Dejte si bacha. Riziko na akciích je největší od poslední krize

Americké akcie nezastavitelně trhají nové a nové rekordy. Mnozí obchodníci se až hrozí, jaké těžce rizikové investice někteří v těchto chvílích provádějí. Jedním z nich je známý investor Bill Gross. Ten pro agenturu Bloomberg uvedl, že aktuální tržní riziko je vůbec největší od doby poslední finanční krize. Svůj podíl na tom má především centrální banka.

Americký investor, filantrop a spoluzakladatel úspěšné firmy PIMCO včera veřejnost varoval před vysokým rizikem, které dnes mnoho investorů podstupuje a které je navíc vykompenzováno minimálním ziskem. Gross, který před téměř třemi lety opustil PIMCO a teď vede dvoumiliardový dluhopisový fond Janus, zdůraznil, že měnové politika negativních a nízkých úrokových sazeb uměle navyšuje ceny aktiv, zatímco růst ekonomiky zůstává velmi slabý. Banka tím tak v podstatě trestá lidi, kteří si spoří, stejně jako marže bank a pojišťoven.

„Místo toho, aby lidé na trhu kupovali nízko a prodávali vysoko, kupují vysoko a doufají, aby jim obchod alespoň něco vynesl,“ uvedl Gross na summitu Bloomberg Invest New York. Přes obavy z vysokých cen akcií však americký investor uvedl, že chce být i nadále součástí aktuálního dění, jelikož stále existují zajímavé příležitosti. Mezi ně podle Grosse spadají například vybrané uzavřené podílové fondy. Ten jeho – Janus Capital – vykázal k 6. červnu meziroční zisk 3,1 procenta. Od doby, kdy rodák z Ohia převzal jeho vedení, pak vzrostly celkové zisky o 5,4 procenta.

Goldmané investují, když v ulicích teče krev. Podporujete diktátora, zuří kritici

„Pokud chceme označit viníka současné situace, je to určitě měnová expanze, tedy peníze, které jsou generovány politikou centrální banky a pumpovány dále do oběhu. Ty pak hledají uplatnění v dluhopisech, které mají velmi malou výnosnost, a v akciích, které jsou překoupené,“ uvedl Bill Gross.

Historie se opakuje. Kráčí USA vstříc nové technologické bublině?

Newsletter