Demokraté ovládli Sněmovnu, Trump je i přesto spokojen

Podle dostupných, stále předběžných, výsledků voleb do amerického Kongresu získali demokraté poprvé od roku 2010 většinu ve Sněmovně reprezentantů, zatímco republikáni si udrželi nadvládu nad Senátem. Byť tento výsledek představuje pro Donalda Trumpa a jeho politiku určitou překážku, označil ho i tak za „fantastický úspěch“. Vzhledem k tomu, že scénář tohoto rozdělení sil byl očekáván, reakce trhů není nikterak extrémní.

Jak jsme předpokládali, dolar na nové přerozdělení sil v Kongresu reaguje mírným oslabením jak vůči euru či japonskému jenu, tak i ve vyjádření dolarovým indexem. Investoři v návaznosti na výsledek voleb přehodnocují budoucnost, především „průchodnost“, nastaveného trendu politiky Donalda Trumpa. Byť to vypadá, že převaha demokratů ve Sněmovně nebude nikterak výrazná, i tak půjde o překážku, se kterou se bude muset americký prezident pomyslně poprat.

Podle serveru CNBC by první dohady mohly nastat například, pokud by Trump chtěl pokračovat v osekávání daní, tentokrát u střední třídy, či ve snaze navýšit vojenské výdaje. V oblasti mezinárodního obchodu by však k výraznějším změnám dojít nemělo, jelikož v tomto případě má Trump výkonnou moc převážně ve svých rukou, a rozhoduje se tudíž nezávisle na rozdělení sil v Kongresu. Jedním z možných scénářů, kdy by se demokraté zřejmě „ozvali“, by byla situace zpomalující americké ekonomiky v důsledku zavedených cel. Vedle toho by negativní ohlasy zřejmě vzbudila i snaha zavést cla na dovoz zboží z Evropské unie či tendence opustit Světovou obchodní organizaci, shodují se analytici oslovení serverem.

Demokratická většina ve Sněmovně rovněž umožňuje kroky jako zahájit vyšetřování samotného prezidenta a jeho kabinetu, případně, jak píše CNBC, může prosadit legislativní ochranu vyšetřování Roberta Muellera, který zkoumá Trumpovy vazby na Rusko. Dveře se demokratům také otvírají v otázce snížení cen léků či infrastruktury.

Byť dolar aktuálně mírně oslabuje, nečekáme, že by výsledek amerických voleb měl mít dlouhodobější dopad. Nepředpokládáme, že by se měl jakkoliv výrazně projevit na výkonu americké ekonomiky a jejím výhledu (pro příští rok se tak stále počítá s určitým zpomalením), což zahrnuje například i to, že Fed bude i nadále pokračovat v postupném navyšování úrokových sazeb. 

Co se týče dalšího dění, středa bude z hlediska zahraničních dat poměrně klidná. V Evropě bude zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb za září, v USA pak žádosti o hypotéky.  Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1454 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,94 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1374 do 1,1490 EURUSD.*

Koruna se včera pod vahou horších než očekávaných dat z oblasti průmyslu a odpoledního oslabování celého regionu posunula na slabší hodnoty kolem hranice 25,85 za euro. Domácí měna vykazovala tendenci oslabovat i dnes ráno, avšak nakonec prvotní odskok téměř k 25,87 za euro zvrátila.

Z klíčových událostí je potřeba zmínit komentář guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka pro deník Rzeczpospolita. V něm uvedl, že cílem ČNB je normalizace měnové politiky, přičemž dosaženo ho bude pokračováním v „jemném“ zvyšování úrokových sazeb. Centrální banka má dle Rusnoka v plánu posunout úroky na úroveň kolem 2,5 %, která jí otevře manévrovací prostor v případě stagnace či recese.

V rámci budoucího nastavení úrokové politiky bude klíčový vývoj kurzu koruny. Rusnok v tomto směru uvedl, že ČNB považuje roční nominální zpevnění domácí měny vůči euru o 1 až 3 % za přijatelné. Právě kurz koruny, slabší oproti prognóze, byl hlavním důvodem, proč centrální banka na listopadovém zasedání zvýšila úroky – letos již popáté.

Výhled ČNB do příštího roku je postaven na dalším zpevněním koruny, byť přijde o něco později. Dle aktuální prognózy by tak v roce 2019 mělo dojít na pouze jedno zvýšení sazeb, a to pravděpodobně během prvního kvartálu. My očekáváme, že by zpevňování české měny nemělo být natolik razantní, což v kombinaci s dalšími proinflačními faktory, otevře prostor pro vícero hiků (dva až tři).

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,78 až 25,86 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,51 do 22,70 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter