Den bankovních výsledků před námi: Co čekat od Erste?

Čistý zisk rakouské bankovní skupiny Erste Group, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, podle průměru odhadu analytiků v prvním čtvrtletí mírně klesne na 219 milionů eur z loňských 226 milionů eur. Výsledky zveřejní Erste stejně jako její dcera Česká spořitelna ve středu ráno. Výsledky spořitelny, jejíž akcie neobchodují samostatně, analytici nesledují.

Medián odhadu analytiků pro čistý zisk Erste z bance Erste dodaných 16 názorů dosahuje 222,9 milionu eur. Nejtroufalejší odhad počítá s 257,2 milionu eur, nejmírnější naopak se 185 miliony eur. Čistý úrokový výnos banky analytici odhadují průměrně na 1093,6 milionu eur. Čistý zisk za Českou republiku by měl dosáhnout 39,9 milionu eur dle průměru, 35,9 milionu eur dle mediánu odhadů 10 analytiků.

„Na úrovni čistého zisku očekáváme u Erste mírný pokles o tři procenta na 220 milionů eur,“ vyslovil svůj odhad analytik J&T banky Milan Lávička. Za výrazným růstem provozních nákladů o šest procent jsou podle něj z části náklady na platbu do Fondu pojištění vkladů, kde Erste zaúčtuje většinu nákladů za tento rok. Bez tohoto vlivu by provozní náklady byly meziročně téměř beze změny.

Zisk 220 milionů eur odhadl i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Vzhledem k meziročně nižším nákladům rizika očekáváme meziročně stabilní čistý zisk rakouské banky. Náš odhad reportovaného čistého zisku 230 milionů eur se v porovnání s tržním konsensem jeví nepatrně optimističtěji,“ uvedl Michal Křikava z Fio Banky.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů.

Newsletter