Den bankovních výsledků před námi: Jak si vedla KB?

O plnou pětinu klesl Komerční bance v prvním letošním čtvrtletí čistý zisk podle tuzemských analytiků. Konsensus, poskytnutý Komerční bankou, říká 2,681 miliardy korun. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy korun. Hospodářské výsledky zveřejní banka, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, ve středu 4. května.

Důvodem propadu je podle analytiků Fond pojištění vkladů. „Očekáváme meziročně výrazný pokles čistého zisku Komerční banky o 24 procent na 2,641 miliardy Kč. Hlavním důvodem tohoto propadu je především zaúčtování odhadovaných celoročních nákladů na Fond pojištění vkladů a fond na záchranu bank do prvního kvartálu,“ řekl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Čistý zisk Komerční banky za první kvartál 2016 dosáhne podle projekce Fio Banky 2,72 miliardy korun, což by znamenalo v meziročním porovnání jeho propad o 21 procent. Odhadovaný meziroční nárůst provozních nákladů KB o 19 procent je založen na předpokladu zaúčtování celoročního příspěvku do Fondu pojištění vkladů a Fondu na řešení krize.

„Tentokrát lze možná očekávat větší rozptyl v analytických odhadech, protože analytici musí zohlednit některé změny v účtování odvodů do Fondu na řešení krize a Fondu pojištění vkladů, což změní proporce mezi výnosovými a nákladovými položkami,“ upozornil analytik Petr Hlinomaz.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka odhadl čistý zisk za první čtvrtletí na 2,64 miliardy korun.

Konsensus, dodaný samotnou Komerční bankou na podkladě 13 analytiků, kteří se zúčastnili jejího průzkumu před zveřejněním výsledků, vedle čistého zisku hovoří o 5,253 miliardy korun čistého úrokového výnosu, dále 3,686 miliardy korun provozního výsledku a hodnotě 3,362 miliardy korun u zisku před zdaněním.

Hlavním majitelem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Na pražské burze dnes v poledne akcie KB oslabily o jedno procento na 4799 Kč.

Newsletter