Den D aneb rozhodování o budoucnosti NWR – již tento pátek!

V pátek nadejde den D. Bude se rozhodovat o budoucnosti společnosti NWR. Problémový těžař, který je na pokraji bankrotu, získal na konci července od britského soudu oprávnění, aby jednal zvlášť s věřiteli zajištěného a nezajištěného dluhu. NWR tedy svolala dvě separátní hlasování o podpoře restrukturalizačního plánu – v 14:00 (13:00 londýnského času) dojde k hlasování věřitelů nezajištěného seniorního dluhu, v 15:00 (14:00 londýnského času) pak za stůl usednou věřitelé zajištěného dluhu. NWR má zatím závazný souhlas 85 % zajištěných, a 66 % nezajištěných věřitelů. Aby byl plán přijat, musí pro něj hlasovat 75 % přítomných a hlasujících věřitelů v obou skupinách – první kolo jednání s věřiteli nezajištěného dluhu tak bude klíčové.

Snížení dluhu by mělo být úspěšné

Navrhovaný restrukturalizační plán se týká především seniorních zajištěných dluhopisů splatných v roce 2018 (v nominální hodnotě 500 mil. eur s kuponem 7,875 %) a seniorních nezajištěných dluhopisů splatných v roce 2021 (v nominální hodnotě 275 mil. eur také s kuponem 7,875 %).

Celkově by se měla v případě schválení plánu snížit nominální hodnota dluhu ze současných 825 milionů eur na 500 milionů eur. „To by znamenalo výrazné snížení úrokových nákladů, protože nám umožní neplatit úroky v hotovosti, což nás dnes zatěžuje ve výši asi 70 milionů eur ročně,“ uvedl finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

Šéf skupiny NWR Gareth Penny spolu s Markem Jelínkem dále prohlásili, že plánovaná restrukturalizace je dlouhý a složitý proces, který je však jediným řešením dané situace s „nejférovějším výsledkem“ pro všechny zúčastněné. Oba zdůraznili, že je v nejlepším zájmu všech investorů tento plán přijmout.

Přijetí plánu je velmi pravděpodobné, shodují se analytici i vedení společnosti NWR.

Alternativa? Likvidace společnosti

Pokud se tak nestane, dojde na alternativní plán, který bude znamenat, že někteří věřitelé odejdou s velmi nízkou až nulovou hodnotou. „Takzvaný plán B zahrnuje hlavně prodej aktiv společnosti NWR, tedy OKD a NWR Karbonia, nové společnosti, která bude vlastněná pouze zajištěnými věřiteli výměnou za odpuštění jejich dluhové pohledávky,“ uvedl Jelínek. Alternativní plán, respektive prodej OKD, je podle Jelínka předem předjednaný a může v případě neschválení navrhovaného restrukturalizačního plánu nastat v podstatě ihned. Výsledek hlasování věřitelů bude ještě muset na začátku září formálně potvrdit londýnský soud.

Kapitálová injekce

Součástí restrukturalizace společnosti je i kapitálová injekce formou emise nových akcií, která firmě zajistí zhruba 150 mil. eur nového kapitálu – 118 mil. eur formou nových akcií připadajících stávajícím akcionářům a zhruba 32 milionů eur nových akcií přiřazených držitelům dluhopisů.

Akcionáři již nové emisi dali zelenou na mimořádné valné hromadě, konané 20. srpna.

Co na to akcie?

Ačkoli se schválení restrukturalizačního plánu očekává, pokud k němu opravdu dojde, může to pro akcie NWR znamenat krátkodobou podporu. Masivní naředění emise však znamená výrazné znehodnocení stávajících akcií, jejich hodnota tak pravděpodobně klesne k úrovním kolem 65 haléřům, tedy k upisovací ceně nových akcií. My očekáváme, že se cena může zhoupnout až pod 40 haléřů. Ani v případě schválení restrukturalizačního plánu totiž NWR nemá vyhráno – jak vyplynulo z komentáře finančního ředitele Marka Jelínka, pokud ceny uhlí budou pokračovat v poklesu, bude NWR opět hrozit předčasné splacení dluhu již 31. října 2015. 

Konferenční hovor NWR: Víra v restrukturalizační plán a apel na věřitele

NWR ve čtvrtletí prodělala 30 milionů eur, s věřiteli se prý dohodne

NWR získala souhlas s podmínkami emise nových akcií, zítra zveřejní výsledky

Newsletter