Den „D“ pro korunu. ČNB rozhodne o úrokových sazbách

Koruna naplnila náš očekávaný scénář a během včerejška dále oslabovala až k 26,16 EURCZK. V závěru dne ale část ztrát umazala a zakončila den kolem hranice 26,10 EURCZK. Veškerá dnešní pozornost je zaměřena na Českou národní banku a její rozhodnutí o úrokové sazbě. Trh nervózně čeká, zda centrální bankéři zvýší úrokové sazby. Pokud se tak stane, na koruně můžeme čekat zvýšenou volatilitu.

Včera byl v eurozóně zveřejněn index cen výrobců , který dopadl dle očekávání, když oproti předchozímu měsíci poklesl o 0,1 %. Dnes nás v evropské regionu čeká PMI ve službách a maloobchodní tržby. Doma pak již zmiňované rozhodnutí o úrokové sazbě, které přijde ve 13:00. Společně s tím bude představena i nová prognóza ČNB.  Od 14:15 se pak bude konat tisková konference, kde vystoupí guvernér Rusnok.

Odhad agentury Bloomberg pracuje se zvýšením sazeb, ve které věří celkem 12 z 22 dotázaných analytiků. Posun by pak měl být dle predikce proveden o 20 bazických bodů, tedy z 0,05 % na 0,25 %.

Deutsche Bank z býka medvědem: Koruna už není levná, čekejte výprodej

Ačkoliv úterní data dopadla pro dolar pozitivně, během včerejší seance oslabil vůči koruně až pod 22,00 USDCZK, což byla nejslabší hodnota od května 2014. Včerejší výsledek ADP reportu, který hodnotí situaci na americkém trhu práce, dolaru také nepomohl. Predikce počítaly s velkým počtem nově vytvořených pracovních míst (až 190 tisíc), což mohlo americkou měnu alespoň z části nakopnout. Tato předpověď se ale nenaplnila, reálně totiž bylo nově vytvořených pracovních míst „pouze“ 178 tisíc. V předchozím měsíci to pak bylo po revizi 191 tisíc.

Vůči euru dolar také pokračoval v oslabování, přičemž krátce se dostal až nad 1,190 EURUSD. Aktuálně se pohybuje na 1,840 dolarů za euro a 22,03 koruny za dolar.

Dnes budou v USA zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, přičemž se jich očekává celkem 242 tisíc, což je méně, než bylo reálně v předchozím měsíci. Odhadovat dnešní vývoj koruny je trošku troufalé, neboť vše záleží na ČNB. Předpokládáme ale, že by se dnes měly měnové páry pohybovat v pásmu 25,96 až 26,15 EURCZK, 21,93 až 22,10 USDCZK a 1,181 až 1,187 EURUSD.

Newsletter