Den poté. Koruna po zvýšení sazeb nejslabší od loňského září

Koruna den po rozhodnutí bankovní rady České národní banky zvýšit sazby oslabovala. Vůči euru prolomila psychologickou úroveň 26 EURCZK, nad níž byla naposledy loni v září. Dnes ráno posiluje euro k dolaru, reaguje na zprávy o dohodě na summitu EU.

Podle Jana Vejmělka z Komerční banky koruna včera oslabila navzdory tomu, že ČNB ve středu překvapivě rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. A jedním z důvodů byla právě slabá česká měna. „Nicméně za jejím znehodnocováním nestojí tuzemské, ale externí faktory. Výprodeje včera byly patrné i na polském zlotém a maďarském forintu. Nadále pokračuje odliv prostředků z rozvíjejících se trhů směrem do dolaru. Tomu pomáhají jak vyšší dolarové úrokové sazby, tak postavení americké měny jako bezpečného přístavu v situaci narůstajících globálních nejistot v souvislosti s obchodními válkami,“ uvedl Vejmělek. 

Statistici dnes zveřejní finální čísla národních účtů za první čtvrtletí včetně sektorových účtů. HDP by měl růst meziročně růst o 4,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. „Ekonomiku táhne domácí poptávka, rychle rostou zejména investice. Dnešek ukáže, zda i nadále rostou pouze investice soukromého sektoru či se již konečně rozhoupal i erár,“ míní Vejmělek.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,91 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,88 až 26,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,26 až 22,45 USDCZK.* 

Euro dnes ráno posiluje vůči dolaru. Reaguje na zprávy, že summit Evropské unie v Bruselu skončil po dlouhém jednání dohodou, a to včetně migrace. Jednání premiérů a prezidentů zemí Evropské unie trvalo zhruba devět hodin. Výsledkem je, že EU bude moci zřídit centra k rychlému určení, kdo má nárok na azyl.

Poslední den týdne je bohatý na makroekonomická data. V Německu již byly zveřejněny maloobchodní tržby za květen a nedopadly nejlépe. Meziročně totiž klesly o 1,6 procenta, když trh čekal zvýšení o 1,9 procenta. V eurozóně bude zveřejněna jádrová inflace za červen a v Británii HDP za první kvartál. Ve Spojených státech budou odpoledne oznámeny osobní příjmy a osobní výdaje.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1635 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí 1,1513 – 1,1626 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter