Deníček investora: Italský scénář plus sázka na silnější dolar

Zdravím! Událostí za poslední měsíc bylo na trzích více než dost a já bych to neshrnul jinak než tvrzením, že se na trhy vrátila volatilita. Takovou situaci samozřejmě nešlo nechat bez povšimnutí. Mnohé obchodníky proto jistě vedla k úpravám portfolia – já jsem nebyl výjimkou.

Nejpodstatnější změna pro mě byla spojena s jistým zklamáním. Platforma SaxoTraderGO, jak jsem zjistil, v demo verzi nedisponuje veškerou funkcionalitou reálného účtu. Z toho důvodu se tedy má opce na instrumentu UPRO neuplatnila tak, jak jsem původně plánoval, a já přišel o celé opční prémium! Nicméně vzhledem k tomu, že jsem nadále na trhy long a korekci vnímám spíše jako příležitost pro opětovný vstup do procyklických pozic, rozhodl jsem se pořídit si podkladové aktivum této opce samostatně. Tedy nakoupil jsem 100 akcií instrumentu ProShares UltraPro S&P500.

Italský scénář

V minulosti jsme mohli pozorovat, že se trhy po volbách většinou uklidnily. A možná to až tak nezávisí na nově zvolené straně či kandidátovi. Ano, narážím na italské parlamentní volby, ze kterých jako nejsilnější vzešlo euroskeptické Hnutí 5 hvězd. Současné koaliční námluvy zatím nahrávají spíše pravicové vládní variantě, která by odpovídala spojení s Berlusconiho Forza Italia či Ligou Severu. To by pro italské akcie mohlo znamenat posun k lepším vyhlídkám, a tedy i zlepšení celkového investičního sentimentu. Jak jsme mohli vidět u amerických prezidentských voleb, nezáleží na historii kandidáta či způsobu marketingu. Důležité je, jaký vliv bude mít volba na ekonomiku dané země. A potenciální italská pravicová koalice se zasazuje mimo jiné i o snížení korporátních daní za účelem podpoření ekonomické aktivity. Tedy po nervózním únoru by se na trhy mohla opět vlít vlna optimismu. Na druhou stranu, pokud volba nepřinese stabilní většinu či vyvolá rozkol se záměry Evropské unie, pak by to trhy mohlo naopak mírně znervóznit.

 

Short EURUSD

Mimoto jsem svoje portfolio doplnil i o jeden forexový obchod. Konkrétně se jedná o trade EURUSD short. Tento obchod jsem již v minulosti realizoval a mé důvody pro jeho uskutečnění nadále přetrvávají. Navíc současná cena mi přijde více než příznivá. Inflace v eurozóně dosahuje hodnoty 1,6 % a nedaří se tak naplnit jeden ze záměrů kvantitativního uvolňování – dosažení 2% inflačního cíle. Lepší to však dle prognóz nebude ani v budoucnu. Oproti tomu inflace v americké ekonomice vykazuje hodnoty kolem 2,2 %, což, věřím, bude pro Fed dobrým vodítkem pro další zvyšování sazeb či postupnou redukci balance sheetu prodejem a expirací aktiv. Navíc je to právě inflace či nejistota stabilního hospodaření zemí na jihu eurozóny, které neumožňují ECB v taperingu více přitvrdit. Na inflaci v rámci mezinárodního Fisherova efektu navazují rovněž úroky, jejichž zvyšující se úroveň přivádí do americké ekonomiky čím dál více kapitálu. A dle konsenzu bank tomu tak bude i nadále. Není tedy překvapením, že pravděpodobnost hiku Fed Funds Rate na nejbližším FOMC je kolem 99 %. Zatímco pravděpodobnost, že se k zvýšení sazeb do konce roku 2018 odhodlá ECB, je pouze cca 38 %.

Tedy doufám, že trh tento rozdíl zohlední i v ceně a pár EURUSD se v brzké době podívá na nižší hladiny. Navíc je ve hře i jeden méně známý faktor. Při porovnávání sazeb ECB a Fedu dochází k jistému rozkolu v metodologii. A sice sazby EONIA jakožto sazby mezibankovního trhu eurozóny jsou počítány jako průměr, kdežto Fed Funds Effective Rate, tedy analogie na americkém trhu je počítána jako medián. Při pozitivním sešikmení, které obecně rozdělení sazeb na mezibankovním trhu dosahuje, tak sazba ECB může opticky působit vyšší, než čemu by odpovídal totožný výpočet.

Tedy věřím, že faktorů pro tento trade je víc než dost. Ale kdo ví. Vždy když jsem si v minulosti myslel, že se něco rozhodně musí stát, tak mě trh velmi rychle přesvědčil, že se stát nemusí vůbec nic. Ostatně stačí jeden tweet a vše může být jinak.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter