Holubičí komentář šéfa Fedu k rizikům nové mutace a slova CEO Moderny ohledně méně efektivních vakcín přiživily rizikově averzní náladu. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Klesají i evropské a americké výnosy. Dolar oslabuje, ve ztrátě jsou i procyklické měny.

Deníček investora: Slušný zisk na Daxu a první pokus o stock-picking

Zdravím!

V tomto příspěvku si vyhodnotíme trade DAX short, o kterém jsem se zmiňoval naposledy. Dále se podíváme na aktuální situaci na trzích a nakonec něco málo o mém prvním životním pokusu o stock-picking.

K obchodu na Daxu. Krátkou pozici jsem otevíral na ceně 12 633 bodů krátce po komentáři šéfky Fedu Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu z 12.července. Stop loss jsem zadal na cenu 12 899 bodů, take profit pak na 12395 bodů. Index nějakou dobu kolísal kolem otevírací ceny a poté zamířil dle očekávání směrem dolů.

Fed sazby nezvýšil. Osekávání bilance možná začne v září

Po dvou dnech, kdy cena již urazila polovinu vzdálenosti k target price (TP), jsem pokyny mírně upravil. Stop loss jsem posunul na breakeven tak, aby se obchod již nemohl přehoupnout do ztráty a TP jsem mírně utáhl na cenu 12 475. Toho jsem nakonec litoval, protože index v rámci této jedné seance doputoval až na onen původní take profit a v současné chvíli se již pohybuje na nižších úrovních. Pozice se mi tedy zavřela se ziskem 158 pipů na TP a podařilo se mi účet opět mírně zhodnotit. Rovněž již došlo k uzavření gapu z konce dubna, což bylo jedním z hlavních argumentů pro vstup do obchodu. Zmiňovaný propad byl velice rychlý a index nakonec nabídl mnohem více, než jsem čekal. Ostatně tak už to u akcií bývá. Rostoucí pohyby jsou mírné a dlouhotrvající, zatímco propady jsou strmé a rychlé.

Co tedy s účtem nyní? Na aktuálních cenách Daxu si spekulovat netroufám a hledat vhodné příležitosti na instrumentech, ve kterých nejsem tak kovaný, je poměrně časově náročné. V důsledku toho jsem se rozhodl, že část účtu postupně začnu přeměňovat na portfolio akcií, jejichž cena mi přijde výhodná navzdory tomu, že nejsem velkým fanouškem stock pickingu a sám jsem ho dosud nikdy neprováděl. Samozřejmě najít 20-30 titulů pro vytvoření diverzifikovaného portfolia není jen tak. Začnu tedy od jedné akcie a postupně budu nalézat a přidávat další. První akciová příležitost je pro mě do jisté míry oportunistická a z obchodu bych chtěl vystupovat v horizontu zhruba 6 až 12 měsíců. Jedná se o akcii společnosti MTS (Mobile TeleSystems PJSC), kterou jsem si vytipoval na Saxo platformě. MTS je ruský mobilní operátor s aktuálně největším podílem na trhu. Co do hospodaření je společnost velice progresivní a nedávno například úspěšně otestovala na ruské síti 5G internet.

Věřím, že tento titul by měl do budoucna růst. A co víc, poskytuje i velmi zajímavou, téměř 12procentní, dividendu. U společnosti jsem provedl fundamentální analýzu, přečetl výroční zprávy, všechny zmínky o společnosti na internetu a porovnal různé scénáře DCF modelu. Z mého pohledu je cena aktuálně podhodnocena především díky právnímu sporu mateřské firmy Sistema a ruského antimonopolního úřadu. Sistema byla nařčena z nelegálního získání podílu ve společnosti Rosňefť, což bylo prozatímně vyřešeno zmrazením několika podílů firmy včetně toho většinového ve společnosti MTS.

Tedy ano, ke společnosti se váže poměrně velké riziko, co se týče vlastnické struktury. Otázkou však zůstává, jaký vliv to bude mít na akcii. Řešením sporu může být zaplacení škodné částky za nabytí podílu v Rosňeftu či případné znárodnění společnosti MTS. Nicméně, akcii věřím a během celé analýzy jsem byl přesvědčen, že se ji koupím. Nakonec jsem však přihlédnul k politickým rizikům a rozhodl se vyčkat na dořešení soudního sporu. I tak to bohužel někdy bývá. Člověk může týden analyzovat nějakou akcii a v konečném důsledku se pro investici nerozhodnout. Nadále jsem však toho názoru, že se jedná o velice zajímavý dividendový titul s potenciálem růstu. Tak třeba to jednou vyjde…

Deníček začínajícího investora je společná iniciativa zpravodajského portálu Roklen24 a pražské Saxo Bank. Cílem projektu je nabídnout mladému investorovi příležitost, nástroje a konzultace v jeho začínající snaze osvojit si základní investiční postupy a metody. Své poznatky, pocity a doporučení nabízí čtenářům Roklen24 ve formě subjektivně psaného deníku.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter