Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Der Spiegel: Východ Ukrajiny je ztracen, ví NATO

Severoatlantická aliance velmi zásadně změnila své stanovisko k rozložení vojenských sil na východě Ukrajiny. Zatímco ještě v úvodu minulého týdne hovořila o ústupu rebelů, na sklonku týdne se ukrajinský prezident Porošenko dozvěděl, že jistá prohra je na jeho straně a bojovat může už jen o to, aby ukrajinské vojáky dostal zpět živé, uvádí německý Der Spiegel s odkazem na analýzu NATO.

Der Spiegel přichází s popisem jednání za zavřenými dveřmi, podle kterého je od severu po jih východní ukrajinské hranice celkem kolem 20 praporů po zhruba pěti stovkách mužů s těžkou vojenskou technikou. Nejsilnější je dle hodnocení NATO, píše Der Spiegel, posun v oblasti Mariupolu. Potvrzovaly by se tak dřívější spekulace a odhady jiných armádních stratégů, podle kterých si Moskva chce zajistit volný přístup přes území – dnes ještě ukrajinské – na Krym. Suchou nohou, po zemi, po ukrajinské zemi.

Dle německého serveru Rusko posílilo svou přítomnost na východě Ukrajiny bezprostředně poté, co ukrajinská armáda hlásila úspěchy a téměř ovládla klíčová města Luhansk a Doněck. To byly zejména úvodní dny srpna. Z hodnocení špionáže NATO vyplývá, píše Der Spiegel, že ukrajinské jednotky u východní hranice země jsou dnes v zásadě plošně obklíčeny.

Dle hodnocení NATO, píše server, má východní ofenzíva Kyjeva zhruba stovku zraněných a několik stovek zajatců. A tím, kdo bude muset poslouchat, je ukrajinský prezident Porošenko. „Jemu bude určeno, kam se jeho jednotky mohou pohnout. Ve válce se takovému rozložení sil říká vítězství,“ uzavírá Der Spiegel citací jednoho ze stratégů NATO.

Zatímco dnešní agenturní zprávy rozdmýchaly euforii na trzích s odkazem na údajnou dohodu mezi Putinem a Porošenkem na krocích k mírovému řešení situace na východě Ukrajiny, tento scénář by napovídal, že je možné, ale podle představ Ruska.

„Příměří“: Zlato na 2,5letém dně, ropa se zvedá, koruna sílí

Trhy míří vzhůru, Putin a Porošenko sjednali cestu k míru

Newsletter