Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Desatero, které předcházelo finanční krizi a děje se právě teď

Pokud patříte mezi ty, kteří nevěří, že míříme k další finanční krizi, měli byste si tento článek přečíst. Stejné souvislosti, které předcházely velké finanční krizi v roce 2008, se dějí právě teď, přímo před našima očima. Zdá se, že se historie doslova opakuje, ovšem většinu lidí to nechává naprosto klidnými. Známky toho, že se blíží další masivní finanční krize, jsou všude. Jediné, co musíme udělat, je otevřít oči.

Bill Gross, považovaný mnohými za autoritu číslo jedna v oblasti státních dluhopisů na celém světě, očekává velmi špatný rok. To proto, že spolu s dalšími finančními experty nezanedbává souvislosti, které jsme mohli vidět před krizí v roce 2008. Zde jsou stručně uvedeny – deset klíčových události, které předcházely poslední finanční krizi, a které se dějí právě teď…

 1. Velmi špatný začátek roku pro akciové trhy

Během prvních tří obchodních dnů roku 2015 ztratil akciový index S&P 500 celkem 2,73 procenta. Historicky jsou známy pouze dva roky, kdy klesl o více než tři procenta v prvních třech obchodních dnech v roku. Jednalo se o léta 2000 a 2008 a to v obou těchto letech jsme byli svědky obrovského propadu akciového trhu.

 1. Neklid na finančních trzích

Obecně řečeno, klidné obchodování znamená pro trhy vzestupnou tendenci. Když je obchodování na trzích neklidné, mají tendenci klesat. Netřeba se zneklidňovat, v případě, že akcie v konkrétní den stoupají. Pokud jsme ovšem svědky velkých vzestupů a pádů, je to znamení velkých problémů…

 1. Značný pokles výnosu desetiletých dluhopisů

V momentě, kdy jsou investoři vystrašení, mají tendenci vyhledávat bezpečí. Přesouvají své peníze do bezpečnějších investic. Podle agentury Bloomberg globální výnosy 10 letých dluhopisů mají tak nízkou úroveň, která je naprosto bezprecedentní…

 1. Pád cen ropy

Ceny ropy klesly během několika měsíců o více než 60% a dostaly se pod cenu 50 dolarů za barel. V historii byl jen jediný okamžik, kdy cena za barel klesla během jediného roku o více než 50 dolarů – před finanční krizí v roce 2008.

 1. Dramatický pokles míst, kde vrtná zařízení těží ropu a plyn

Bude pokračovat odstavování vrtných zařízení z provozu. Během čtvrtého čtvrtletí roku 2014 bylo odstaveno 93 vrtných zařízení na ropu a zemního plyn a předpokládá se, že dalších 200 bude odstaveno v tomto čtvrtletí. Něco obdobného předcházelo krizi v roce 2008.

 1. Prudký pokles ceny benzínu

Miliony Američanů, ale nejen jich, slaví pokles ceny benzínu. Obdobně slavili v roce 2008. V krátké době však přišli o práci a někteří i o své domovy.

 1. Prudký pokles cen průmyslových komodit

Pokles cen průmyslových komodit bývá obvykle znamením, že hospodářská činnost zpomaluje. A stejně jako v roce 2008, sledujeme obdobnou situaci na globální scéně i nyní.

 1. Pád takzvaných „junk“ dluhopisů

Stejně jako v roce 2008, jsme i nyní svědky pádu cen dluhopisů, které jsou v neinvestičním pásmu. Obrovsky ztrácí především vysoko výnosové dluhopisy vztahující se k energetice. V poslední době se investoři začali zbavovat široké škály podřadně (“junk“) hodnocených dluhopisů.

 1. Světová inflace výrazně zpomalila

Když zpomalí světová ekonomika, učiní tak i inflace. Opět to samé předcházelo krizi v roce 2008. Očekává se, že světová inflace padne na minima od druhé světové války.

 1. Krize investorské důvěry

Důvěra investorů v to, že se trhy vyhnou finanční krizi, klesla i těsně před tou z roku 2008. a hádejte, co se děje nyní?

Autorem výše uvedených bodů je Michael Snyder, autor webu The Economic Collapse. Není jediným, který varuje před hrozícím finančním nebezpečím. Zde je jeho lednová predikce do roku 2015:

 • Začátkem roku 2015 představí ECB program kvantitativního uvolňování. Její rozsah trhy spíše pobaví a pak se propadnou.
 • Z řeckých voleb vzejde vláda, která bude vzdorovat EU a ECB, což otřese projektem eurozóny.
 • V druhé polovině roku se celý svět spojí proti silnému americkému dolaru.
 • Evropské dluhopisové trhy se v první polovině roku zhroutí. „Nákaza“ se rozšíří do USA, které přijdou o statut „bezpečné“.
 • Deriváty na měny, úrokové sazby a takzvané „junk“ dluhopisy vyvolají krveprolití na trhu CDS. Objeví se nesčetné množství černých děr, jimiž dluh a „bohatství“ navždy zmizí.
 • Americké akcie budou v první polovině roku pokračovat v růstu. Ve 3Q se zřítí s tím, jak opadne důvěra. Indexy DJIA a S&P 500 spadnou od 30 do 40 procent a v propadu budou pokračovat i začátkem roku 2016.
 • Zlato společně se stříbrem začátkem roku oslabí. Pak se s propadem akciových a dluhopisových trhů otočí v růst. Lidé budou hledat „bezpečí“ před měnovými válkami.
 • Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America, Deutsche Bank, Société Générale se dostanou do insolvence. Americká vláda a Federální rezervní systém se je nebude pokoušet zachránit.
 • Do konce roku 2015 se centrální banky po celém světě zdiskreditují. V USA se povedou diskuse kolem Fedu, který se nakonec vrátí ke své původní úloze věřitele poslední instance. Nastaví se zákaz vměšování se do měnového systému a nastaví se nový systém regulace úrokových sazeb.
 • Ceny ropy do května 2015 porostou zpět k 65 – 70 dolarům za barel. Nebude to ale dostatečné pro zastavení těžby břidlicové ropy a další nákladných způsobů těžby. S oslabováním světové ekonomiky pak ropa do října opět sklouzne zpět k 40 dolarům za barel.
 • …v případě, že nedojde k úderu na Blízkém východě (například kvůli ISIS). To by došlo k permanentnímu výpadku. Pak je ovšem těžké vsadit si na kontinuitu vyspělých ekonomik a na pokračování míru mezi národy.

Zdroj: The Economic Collapse Blog

Newsletter