Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Deset grafů, které definují globální ekonomiku v roce 2017

Prosinec se blíží ke konci, a tak není na škodu si připomenout, co nám letošní rok dal a vzal. Co hlavního se událo na ekonomickém poli světa? Ty nejdůležitější trendy uplynulého roku zmapoval ve své grafické story Business Insider. My vybíráme to nejzajímavější v 10 bodech.

Rok 2017 byl bezpochyby rokem kryptoměn. Bitcoin, jejich nejznámější zástupce, vzrostl od začátku roku na hodnotě o více než 1500 %.

Bitcoin padá. Proč se tak divíte?

Lidé stále více a více přicházejí na chuť pasivnímu investování. Stejně tak jako v předchozích letech, i letos jsme mohli sledovat stále vyšší přísun prostředků do tzv. ETF, burzovně obchodovaných fondů.

Pasivní fondy válcují aktivní. Vládce je však jen jeden. Znáte ho?

V souvislosti s brexitem upadá role Londýna jakožto finančního centra. Největší banky plánují přesuny poboček a s nimi i spousty pracovních míst.

Kdo bude hrát druhou ligu? Brexit a jeho dopad na Evropu

Mezinárodní měnový fond straší blížící se finanční krizí. A společnost UBS varuje, že centrální banky budou mít tentokrát mnohem méně prostoru na to, aby zmírnily její dopady. Měnová politika své hlavní zbraně v podobě nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování už totiž takřka vystřílela v době příznivého růstu.

Další finanční krach? MMF ví kde, kdy a jak

V roce 2017 se volatilita zejména amerických akciových trhů pohybovala na svých historických minimech. Trhy tedy zažívaly nezvykle klidné období. Podle řady analytiků však klidné období mezi dvěma krizemi skončí.

Volatilita na minimech. Co říká historie o spících trzích?

Americké akciové trhy byly v uplynulém roce nejen nezvykle klidné, ale také mimořádně výnosné. S&P 500, Dow Jones i Nasdaq několikrát pokořily své vlastní historické rekordy.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Rok 2017 přál nejen amerických akciím, ale i akciovým trhům v globálním měřítku. Světová tržní kapitalizace překročila rekordní hodnotu v podobě 80 bilionů dolarů.

CIO Credit Suisse: Akcie? Šanci na dobré výnosy má Evropa

Vyspělé ekonomiky se zdají být v nejlepší kondici, a tak centrální banky pomalu přistupují ke zvedání úrokových sazeb. Avšak opravdu pomalu.

„Jestřáb“ Hampl z ČNB: Ve hře je šest kol zvyšování sazeb

I americký Fed přistoupil k pozvolnému zvyšování úrokových sazeb, díky čemuž je teď výnosová křivka nejméně strmá od roku 2007. Pokud se bude dále zplošťovat – až se obrátí do inverzního tvaru – z historických údajů vyplývá, že Spojené státy čeká recese.

Déjà vu na Wall Street. Čeká nás další krach?

A aby toho nebylo málo, čínské dluhy zejména nefinančních podniků, ale také domácností a vlády, stále vesele rostou. Jelikož se celkové čínské zadlužení pohybuje mezi 250 a 300 % HDP, k dluhové apokalypse už chybí jen málo.

Země na základech dluhu: V zahraničí dluží téměř dva biliony

Newsletter