Deset let po krizi. Jak se změnilo světové bohatství?

Uplynulo již zhruba desetiletí od doby, kdy se do americké ekonomiky začala plížit ničivá finanční krize, které předcházel především zběsilý růst podřadných hypoték a souběžně s tím i hrozivý boom krajně rizikových spekulací s všemožnými deriváty. Ona finanční krize, které se posléze začalo říkat Velká, se postupně přeměnila v hospodářskou a postupně se rozlila do takřka celého vyspělého světa. Jak se od té doby změnilo světové bohatství domácností? To se můžete dozvědět v reportu od Credit Suisse.

Během Velké finanční krize přišly miliony lidí nejen o práci, ale také o úspory, když ceny takřka všech aktiv začaly prudce padat, a řada z nich také o bydlení, jelikož mnozí z nich byli dosud schopni splácet své hypotéky jen díky refinancování v souvislosti s do té doby rostoucími cenami domů. Dnes, téměř 10 let poté, se však díváme na zcela jiný obrázek. Statistiky nezaměstnanosti jsou na minimech, ceny aktiv převážně rostou a vyspělé ekonomiky se zdají být v takové kondici, jakou už dlouho nepamatují.

Počet dolarových milionářů i jejich bohatství na rekordu

A dobré zprávy přináší také report Credit Sussie. Od listopadu roku 2007 vzrostlo světové bohatství domácností o téměř 60 bilionů dolarů na více jak 280 bilionů, což v relativním měřítku znamená nárůst o 27 %.

Na průměrného člověka nyní připadá majetek v hodnotě zhruba 56,5 tisíc dolarů, přičemž před deseti lety to bylo něco přes 52 tisíc. Na světě také za poslední dekádu přibylo 8,74 milionu nových dolarových milionářů, kterých je nyní kolem 36 milionů.

Šťastný dědic, nebo poctivý dříč? Kde se vzali dnešní miliardáři

A kdo je hlavním tahounem růstu světového bohatství? Následující graf, který ukazuje, jak se změnilo bohatství domácností za posledních 12 měsíců, naznačuje, že nejdynamičtější růst bohatství lze sledovat v Číně a v Indii, které zároveň patří k zemím s nejrychlejším hospodářským růstem. Celkově za poslední rok vzrostlo globální bohatství domácností o 6,4 %, což je nejvyšší růst od roku 2012.

Růst světového bohatství však nese také některé stinné stránky, přičemž tím nejpalčivějším se zdá být nerovnost rozložení majetku. Jak uvádí report, horní procento nejbohatších nyní vlastní již více než polovinu světového bohatství, přesně jde o 50,1 % celkového majetku domácností. Mimo to najdeme také řadu zemí, kde souhrnné bohatství klesá. Tato tendence se nejvýrazněji projevuje v Japonsku, kde domácnosti přišly za poslední dekádu o 1,5 bilionu dolarů a o 338 dolarových milionářů.

Distribuce světového bohatství v jedné pyramidě

Newsletter