Deset šedých labutí na obzoru, alespoň dle Nomury

Brexit, zvolení Donalda Trumpa a slábnoucí trh s dluhopisy. To vše v roce 2017 napomohlo analytikům sestavit prognózy pravděpodobných událostí v nadcházejícím roce. Dojde ze stavu povzbudivého svátečního čtení k obavám z bezesných nocí? Analytici společnosti Nomura jsou první, kteří hází své klobouky do ringu – investoři by měli být na pozoru a připravit se na „nepravděpodobné, ale zničující události“. Mluví se o kontrole kapitálu v rozvojových ekonomikách, dlouho nepodchycený růst japonské inflace stejně jako o animozitě mezi Fedem a americkou vládou. Zde je 10 scénářů, které mohou rozvířit vody v průběhu roku 2017, uvedla agentura Bloomberg

  1. Rusko kráčí k otevřenému konfliktu

První pírka šedých labutí se objevují už v době před dvěma lety při ruské anexi Krymu. Hrozba ruského expanzionismu ve východní Evropě zůstává hlavní kontroverzí i v nadcházejícím roce. Ačkoli konvenční vojenská intervence je nepravděpodobný scénář, analytici z Nomury se domnívají, že nástup populistických politiků do čela evropských států může být stejně znepokojivý jako nečitelná zahraniční politika nové americké administrativy. Dále se očekává nárůst rizika krachu pobaltských zemí (spekulace nákupu CDS) současně s nepříznivým obchodním výhledem v Polsku.

  1. Posilující produktivita amerického hospodářství

Představitelé Fedu spoléhají na balíček fiskálních pobídek připravovaný nastávajícím prezidentem. Podle Nomury jsou základy pro zvýšení produktivity již položeny ve formě investic do vědy a výzkumu. Podobně jako zaskočil prognostiky technologický boom devadesátých let, může mít i tento vývoj dopad v podobě rychlejšího tempa zvyšování úrokových sazeb. V případě, že by se tyto investice zhmotnily, vedlo by to k nárůstu cen akcií.

  1. Plovoucí jüan

Jak naznačuje trend odlivu čínské měny, po šoku účtu platební bilanci by mohlo následovat uvolnění režimu měny druhé největší ekonomiky světa. Pravděpodobnost, že Čína tohoto cíle dostojí v následujících dvanácti měsících, se jeví jako „velmi nízká“, nicméně analytici Nomury doporučují se na případný pokles hodnoty jüanu připravit.

  1. Exit z brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že spustí článek 50 o vystoupení z Evropské unie v březnu příštího roku. „Brexit bude opravdu znamenat brexit“, a bez ústupků. Ve vzduchu ale stále visí nepříjemná otázka, která by mohla udobřit oněch 48 procent hlasujících pro setrvání Británie v unii. V případě, že by se nejvyšší soud Spojeného království rozhodl vyhlásit nové volby, by to znamenalo stmelení proevropské frakce v parlamentu – což by mohlo ve výsledku zmírnit takzvaný „tvrdý“ brexit a zabránit dominovému efektu dalších exitů členů unie a Británie by si tím zachovala tvář.

  1. Kapitálové omezení v rozvojových ekonomikách

Rozvojové trhy mohou čelit odlivu kapitálu za předpokladu, že plánované stimuly vládních výdajů v USA zvýší výnosy a dále posílí dolar. To by mohlo podnítit politiky, aby přijali opatření a to by mohlo vyústit až ke kolektivní vzpouře proti Spojeným státům. Podle Nomury nejvíce ohrožené země jsou ty s těkavými měnami, nízkými měnovými rezervami a relativně nízkými úrokovými sazbami.

  1. Japonská inflace postupuje

Co když příští rok trhy mylně započítají pozvolný nárůst japonské inflace? Ostrý nárůst potencionálně spuštěný kombinací vysokých cen ropy a slabého Jenu by mohli donutit japonskou centrální banku ke zvýšení cílových výnosů z 10letých dluhopisů na nula procent. Analytici z Nomury odhadují, že takový vývoj by mohl mít globální dopad, protože inflace a výnosy z dluhopisů celosvětově vzato jsou vysoko korelované.

  1. Krize clearingových domů

Systémové riziko, které pramení z clearingových domů pomáhajících omezovat systémové riziko, nejsou pro regulátory neznámou. Již dnes jsou přijímána opatření, které mají zabránit jejích potenciálním selháním.

  1. Trump na kordy s Fedem

Šéfka Fedu Jane Yellenová uvedla, že zůstane ve výkonu po celé své funkční období. Přesto se na konci prezidentské kampaně stala terčem urážek budoucího prezidenta. Proto se analytici Nomury domnívají, že zde existuje riziko jejího odstoupení z postu předsedkyně americké centrální banky. Za více pravděpodobné ale považují Trumpovu nominaci sympatických členů do představenstva instituce po vypršení stávajících mandátů. Zvyšování úrokových sazeb by tak mohlo nadále pokračovat.

  1. Abenomika se uvolňuje

Výhledově je po nadcházejících v Japonsku pravděpodobné utvrzení politické pozice premiéra Šinza Abeho. Podle Nomury by to znamenalo, že jakékoli otřesení této stability by světovým trhům způsobilo velký šok. Oslabování Abeho pozice by zvrátilo účinnost Abenomiky, což by přivodilo korekci na japonských akciích.

  1. Konec hotovosti

A konečně, zdá se, že mince a bankovky jsou postupně nahrazovány finančními technologiemi a budoucnost elektronických plateb je nevyhnutelná. Nomura jako jeden z důvodů proč by se tak mělo stát dříve nebo později, uvádí jev záporných výnosů. Elektronická měna postupně zabrání potencionálním spořitelům zašívat jejich peníze do matrací a předejít tak obávaným negativním úrokovým sazbám.

 

Newsletter