Deutsche Bank: Co čekat v příštích 35 letech?

Evropské akcie padají, akcie rozvíjejících trhů zažívají od britského „sbohem“ Evropské unii nejhorší dny. Ceny dluhopisů klesají s tím, jak investoři hledají pro své peníze jiná útočiště, ropa je na žalostných 46 dolarech za barel a Deutsche Bank má další špatné zprávy…

Analytici německé banky poznamenávají, že jsme na začátku nového ekonomického „supercyklu“, který bude řízen demografickými změnami, a který bude charakteristický nízkým růstem, vysokým zadlužením a vyšší inflací. „Čeká nás pravděpodobně několik náročnějších dekád,“ poznamenává Jim Reid, Nick Burns a Sukanto Chanda ve zprávě z 8 září.

V průběhu posledních 35 let byl volnější pohyb osob a pracovní síly a také nárůst počtu obyvatel v produktivním věku předpokladem rychle rostoucí a stále více globalizované ekonomiky. V letech nadcházejících bude ale docházet nejen v některých z největších zemí k pomalejšímu růstu populace a poklesu počtu obyvatel v produktivním věku. Do roku 2050 klesne v Evropě počet lidí ve věku 15 až 64 let o 18 procent, i míra hospodářského růstu bude v příštích 35 letech nižší, než byla před finanční krizí v roce 2008, předpovídá Deutsche Bank.

Malé pozitivum je to, že menší počet pracovníků by měl znamenat vyšší reálné mzdy. To by však také mělo zvýšit inflaci. A pokud vlády a centrální banky budou trvat na ještě drastičtějších opatřeních, co se podpory růstu týká, jako jsou například „helicopter money“ – přímé pumpování hotovosti směrem k veřejnosti – inflaci to téměř jistě urychlí.

To vše je obzvláště špatnou zprávou pro investory do státních dluhopisů. V průběhu několika příštích desetiletích by měli očekávat negativní reálné výnosy, poznamenává Deutsche Bank.

Špatná zpráva je to také pro mnoho správců aktiv, kteří se s nízkými výnosy již potýkají. Někteří poznamenávají, například jako Jeffrey Gundlach, že je lepší uchovávat peníze v hotovosti. To je obzvláště závažný problém pro penzijní fondy, které mají tendenci investovat do dluhopisů a již nyní čelí velkým schodkům.

Češi milují hotovost. Ukrývají ji v peněžence, trezoru i v septiku

Můžeme také očekávat pokles mezinárodního obchodu, který již také stagnuje, a větší úsilí ze strany vlád kontrolovat toky kapitálu, píší analytici. To nastane s tím, jak politici reagují na rostoucí hněv lidí, kteří ztratili zaměstnání nebo vnímají stagnaci svých platů v důsledku globalizace.

Ačkoli by se globální ekonomika mohla těmto demografickým změnám přirozeně přizpůsobit, Deutsche Bank si myslí, že na takovéto přizpůsobení není dostatek času. Zdá se, že status quo nemůže vydržet o mnoho déle. Měnová politika nemůže být použita jako převládající politický nástroj s vyloučením alternativ. Nerovnost nemůže pokračovat bez politické odezvy. Globalizace a možná i volný pohyb / imigrace nemůže pokračovat ve své současné podobě bez podobné společenské / politické odezvy.

Newsletter