Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Deutsche Bank má podporu předních německých firem

Přední německé firmy vyslovily podporu Deutsche Bank, která se kvůli hrozbě vysoké pokuty v USA dostala do potíží a začala otřásat světovými trhy. Šéfové společností jako Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON podpořili největší německou banku v nedělníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banku naopak kritizoval místopředseda německé vlády a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

„Stojíme při Deutsche Bank,“ uvedl šéf chemického koncernu BASF Jürgen Hambrecht. Generální ředitel zajišťovny Munich Re Nikolaus von Bomhard listu řekl, že nevidí potřebu omezovat obchodní vztahy s bankou, od níž se v minulých dnech začali odvracet investoři.

„Deutsche Bank má skvělou tradici, pevné základy a také příznivou budoucnost. O tom jsem přesvědčen,“ řekl šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche. Nejvyšší manažer koncernu Siemens Joe Kaeser uvedl, že vedení banky „sleduje správné cíle a má naši plnou důvěru“.

Gabriel, který je rovněž ministrem hospodářství, poukázal ale na to, že banka ze svých potíží obviňuje spekulanty a přitom své podnikání založila sama do značné míry na spekulacích. „Nevěděl jsem, zda se mám smát, nebo plakat, že banka, která ze spekulací udělala svůj podnikatelský model, teď říká, že je obětí spekulantů,“ řekl Gabriel novinářům před odletem na státní návštěvu Íránu.

Akcie banky se minulý týden dostaly pod těžký tlak a padaly na rekordní minima. Propad vrcholil v pátek po zprávách, že některé hedgeové fondy stahují od banky hotovostní přebytky a ruší u ní obchodní pozice.

Později v pátek však akcie Deutsche Bank prudce oživily po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti jedná s bankou ve sporu o prodeje hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí o mnohem nižší pokutě, než původně požadovalo. Spojené státy podle zdroje agentury AFP jednají o urovnání sporu za 5,4 miliardy dolarů (130 miliard Kč). Ještě před dvěma týdny americká vláda požadovala po bance kvůli údajně nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí až 14 miliard dolarů. Informaci zdroje AFP ale dosud podle agentury Reuters nikdo další nepotvrdil.

Banka s americkou vládou o konečné sumě za vyrovnání nadále jedná. Její šéf John Cryan využije nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky ve Washingtonu k rozhovorům s americkými činiteli.

Německá vláda dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Záchrana banky, která jako jediná v Německu udržuje rozsáhlé globální obchodní aktivity, by byla mezi Němci před volbami nepopulární.

Rostoucí obavy investorů vedly k dohadům, že potíže největší německé banky by mohly vést k finanční krizi v celé Evropě a podkopat světové trhy podobně, jako se to stalo v roce 2008 poté, co vláda USA odmítla pomoci bance Lehman Brothers. Deutsche Bank je sice proti ostatním světově působícím bankám poměrně malá, je ale s ostatními bankami hluboce obchodně provázaná a podle MMF představuje pro globální finanční systém větší riziko než jakákoli jiná banka.

Newsletter