Deutsche Bank o posunu základů evropského bankovnictví. Prodá akcie za 8 mld. eur, část do Kataru

(Aktualizováno 16:24) Největší evropská investiční banka Deutsche bank dnes ráno představila plán na navýšení kapitálu o 8 miliard eur. Na posílení kapitálové pozice se podílí katarská královská rodina, která prostřednictvím své společnosti Paramount Holdings koupila 60 milionů akcií banka v hodnotě 1,75 mld. eur (29,20 EUR/akcii). Za zbylých 6,25 mld. eur banka v červnu emituje nové akcie (zhruba 360 mil. kusů) do rukou současných investorů. Akcie DB ztrácejí přes 2 % na 29,90 EUR.

Krok, motivovaný snahou projít kontrolou ECB a blížícími se zátěžovými testy, pomůže zvýšit úroveň regulatorního kapitálu Tier 1, jímž ECB hodnotí finanční sílu instituce, ze současných 9,5 % na úroveň 11,8 %, uvedla banka.

Dnes oznámené posílení kapitálu je největší od roku 2010, kdy banka prodala akcie za zhruba 10 miliard eur, jimiž financovala koupi Deutsche Postbank. CFO banky uvedl, že rozhodnutí nijak nesouvisí se soudními náklady. Ty v loňském roce dosáhly 3 miliard eur a podvázaly tak proces posilování kapitálu. Vedení banky na konferenci s analytiky zdůraznilo závazek Deutsche Bank zůstat jedinou „plnoformátovou“ investiční bankou, „jedinou skutečně univerzální“ bankou v Evropě, zatímco regionální konkurenti v čele se švýcarskou UBS nebo britskou Barclays se zbavují svých divizí obchodujících s dluhopisy.

CEO: Sektor prochází tektonickým posunem

Jeden z výkonných ředitelů DB Anshu Jain řekl, že prostředí evropského bankovního sektoru prochází výraznou změnou, kterou přirovnal k posunu tektonických desek. „Pozorujeme pohyby v základech evropského bankovnictví. Podnikáme kroky s cílem navýšit kapitálové rezervy a připravit tak banku na velmi zásadní změny v provozním prostředí, které sledujeme,“ podotkl Jain.

Katar je v přepočtu na hlavu nejbohatší zemí světa. Deutsche Bank prodejem svých akcií do této země následuje banky jako Barclays a Credit Suisse, v nichž obou má Katar druhý největší podíl. 

Newsletter