Devizové trhy extrémně volatilní. Euro na 9letém dně

Devizové trhy zaznamenaly zpočátku nového obchodního týdne extrémní volatilitu. Euro se během asijské obchodní seance propadlo na nová téměř 9letá minima vůči dolaru, kdy v jednu chvíli obchodovalo až pod 1,187 dolaru za euro.

Euro kleslo na 9leté dno k americkému dolaru

Britská libra, jež během pátečního dne propadla o více jak 250 bazických dolarů vůči dolaru, pokračovala zpočátku obchodní seance ve volném pádu, který byl zastaven až na úrovni 1,518 libry za dolar. Libra však momentálně obchoduje zpět nad hranicí 1,53 dolaru za libru. Česká koruna obchoduje na nových 6letých minimech vůči dolaru na 23,123 koruny za dolar a vůči euru za 27,674 koruny za euro.

Podle většiny analytiků je momentální propad eura spojený se sílícími spekulacemi ohledně blížícího se započetí programu kvantitativního uvolňování v Evropě. Do kotle navíc přilévá i fakt, že se blíží nové řecké volby, jež by mohly vyústit až k vystoupení země z Evropské unie.

Řecko míří k předčasným volbám, tamní akcie padají

Jeden za všechny…? Řecko už v tom jede samo

Na druhé straně americký Federální rezervní systém míří podle mnohých k brzkému zvyšování úrokových sazeb. Tato divergence mezi politikami centrálních bank by se nadále měla zasluhovat o dlouhodobé pokračující zisky dolaru vůči většině hlavních světových měn. Nicméně v krátkodobém horizontu není vyloučená určitá korekce dolaru, kdy by část trhu mohla přistoupit k vybírání zisků, tedy uzavírání svých dlouhých pozic na dolaru. 

Newsletter