Devizové trhy jsou před koncem roku klidnější

Devizové trhy vykazují počátkem nového týdne sníženou volatilitu, a to jak z důvodu absence zásadnějších makrodat tak i vzhledem k blížícím se novoročním oslavám. Euro obchoduje pouhé 0,2 procenta od svých dvouletých minim před dnešním třetím kolem řeckých prezidentských voleb, jež by v případě neúspěšného zvolení hlavy státu vedly k předčasným parlamentním volbám. Japonský jen posiluje poté, co japonský index Nikkei zaznamenal mírný pokles kvůli zprávě o možném nakaženém muži ebolou v Tokiu.

„Řecké volby by mohly být brány jako rizikový faktor. V případě neúspěšného zvolení bychom mohli být svědky určité averze k riziku napříč finančním spektrem,“ říká Junichi Ishikawa, analytik IG Markets v Tokiu. „Nadále se lepšící fundamentální obrázek americké ekonomiky a stále se prohlubující spekulace ohledně programu kvantitativního uvolňování by mohly vést k sílícímu dolaru a slábnoucímu euru.“

Euro obchoduje na úrovni 1,2183 dolaru za euro. Japonský jen mírně posiluje na 120,35 jenu za dolar. Česká koruna dnes posiluje vůči euru na 27,7265 koruny za euro. Vůči dolaru obchoduje na 22,7585 koruny za dolar.

Newsletter