Devizové trhy pohledem centrálních bank

S ohledem na překvapivě více holubičí postoj britské centrální banky a přísliby BoJ i ECB nadále vykonávat nekonvenční měnovou politiku, je americký dolar nastaven k novým ziskům, přestože fundamentální pozadí nadále zůstává status quo. Pokračující zisky amerických akcií tento scénář podporují. Mezitím, volání prezidenta filadelfského Fedu Plossera po brzkém zvýšení sazeb a naopak komentáře prezidenta Fedu v Minneapolis Kocherlakoty, že nízká inflace naopak vyžaduje delší politiku nulových sazeb, nejsou ničím, co by dokázalo trhy překvapit. Dolaroví investoři se tak upírají na dnešní výstup předsedkyně Fedu Janet Yellen, jenž by mohl nabídnout další indicie ohledně budoucího směřování politiky americké centrální banky. Americký dolar pokračuje ve své konsolidaci vůči euru, momentálně na úrovni 1,24642 dolaru za euro. Mnozí analytici se shodují, že zítřejší údaje o HDP eurozóny společně s americkým údaji z maloobchodu budou hlavním katalyzátorem pro další směřování hlavního měnového páru.

Pokles mezi 0,6 až 1,8 procenty proti hlavním protějškům signalizuje možné započetí, v mnohých případech obnovení downtrendu britské libry. Podnětem byla včerejší čtvrtletní inflační zpráva britské BoE. Ve svém podrobném posouzení hospodářských a inflačních podmínek, BoE představila mnohem více holubičí tón, než se obecně očekávalo. Obzvláště velký rozruch vyvolal časový rámec mezi 18 až 36 měsíci, ve kterém by se inflace měla dostat na cílenou výši 2 procent. Vůči dolaru libra klesla na nová téměř 14měsíční minima, 1,57746 dolaru za libru.

BoE říká, že pozoruje první váhavé signály zvýšení tempa růstu mezd

Prezident ECB Mario Draghi hovořil ve středu v Římě a jeho připomínky byly povědomé. Centrální bankéř poznamenal, že míra nezaměstnanosti v regionu je nepřijatelně vysoká, investice soukromého sektoru se ocitají na nejhorších úrovních od roku 1990 a ekonomický výhled nevypadá nikterak růžově. Dále přislíbil, že bude udržovat nekonvenční uvolněnou měnovou politiku, včetně negativní depozitní sazby, TLTRO a nákupů krytých dluhopisů. Mimo to Draghi vyzval vlády evropských zemí k podpoře ekonomiky cestou fiskální politiky.

Česká národní banka se nadále drží svého nastavení měnové politiky – sazby tento měsíc potvrdila na minimu a zároveň ponechala v platnosti kurzový závazek koruny vůči euru na úrovni 27,00. Česká koruna pokračuje ve své konsolidaci vůči dolaru na 22,159 koruny za dolar. Oproti euru se koruna drží poblíž úrovně 27,6118 koruny za euro.

Divergence politik hlavních centrálních bank tak nadále ukazuje na pokračující růst dolaru, slabou libru a ještě slabší euro, bez jakýchkoliv náznaků možné změny v nadcházejících týdnech a měsících.

Newsletter