Velcí devizoví hráči netouží po bezpečí

Klíčové body

  • Japonská měna vůči dolaru konstantně posiluje již více než půl roku.
  • Data COT reportu poukazují na nárůst krátkých pozic u japonského jenu.
  • Dolaru pomáhají obavy ohledně druhé vlny koronaviru.
The girl in native costume of japanese geisha, isolated on black

Japonský jen od extrémně volatilního období čtyř týdnů mezi polovinou února a března konstantně posiluje vůči americkému dolaru. Od konce července se však při všech snahách o další posílení nedokázal ani jednou po delší dobu udržet pod hranicí 105,00 jenů za dolar. Vývoj čistých dlouhých pozic na japonskou měnu držených hedgeovými fondy od té doby stále klesá.

Při pohledu na denní graf páru USDJPY je vidět, že se v rámci tohoto klesajícího trendu již několik měsíců tvoří formace klesajícího trojúhelníku. Jedná se o běžnou konsolidační formaci v průběhu trendu, po kterém by cenový vývoj měl pokračovat v předchozím směru. Pokud se ale podíváme na data COT reportu zveřejňované výborem pro obchodování s komoditními futures kontrakty, je zřejmé, že hedgové fondy a ostatní velcí hráči na trhu japonské měně již několik měsíců věří stále méně a méně.

V grafu prozatím tento vývoj není vidět, jelikož jsme zároveň svědky velmi slabého dolaru, který jenu umožňuje držet se na silnějších hodnotách. Kurz jenu vůči dolaru se tak momentálně nachází v blízkosti hranice podpory v rámci této formace klesajícího trojúhelníku. Mohlo by se zdát, že se japonská měna pokusí o její proražení a posun směrem k supportu na 103,43 USDJPY.

To se ale vzhledem k aktuálnímu tržnímu rozpoložení nejeví jako pravděpodobný scénář. Data CFTC reportu v týdnu končícím 20. říjnem ukázala, že v rámci jenu došlo během posledních dvou týdnů k nárůstu krátkých pozic o 20 %, když dlouhé pozice zůstaly téměř beze změny. Od 4. srpna, kdy se čisté dlouhé pozice jenu pohybovaly na nejvyšších hodnotách, došlo až k dnešku k jejich poklesu o 36 %, přičemž jenu se během tohoto období vůči dolaru povedlo dokonce lehce posílit. Například v rámci čistých dlouhých pozic na euro ve stejném časovém úseku došlo ani ne k 7% poklesu čistých dlouhých pozic a euro vůči dolaru posílilo méně než jen.

Pokud bychom tedy chtěli zohlednit data o sentimentu nekomerčních subjektů, vsadili bychom na scénář, že spodní hranice grafické formace klesajícího trojúhelníku do třetice slabému dolaru odolá a budeme svědky zpětného návratu nad hranici 105 USDJPY. Tomuto scénáři také nahrává včerejší posílení dolarového indexu, který s horší tržní náladou a propadem akciových trhů posílil k hranici 93 bodů.

Akciovým trhům se včera nedařilo kvůli rostoucím obavám z vážnosti druhé vlny koronaviru a jejího dopadu na globální ekonomiku.  Americké indexy nepotěšila ani zpráva, že Trump nemůže přijmout určité části návrhu zákona ohledně fiskální podpory z tábora demokratů. Poslední šance, že by byl tento zákon schválen před prezidentskými volbami, které jsou na programu již za týden, zhasla dnes v brzkých hodinách, když lídr republikánů McConnell tato jednání odložil do 9. listopadu. Mimo akcií klesala i ropa. Ruku v ruce se zvýšenou rizikovou averzí se prostředky přelévaly do dluhových aktiv. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů tak klesl o 4 bazické body na 0,80 %. Zlato zůstalo poblíž hranice 1900 dolarů za trojskou unci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1820 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1764 do 1,1875 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,33 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,21 až 27,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,97 až 23,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter