Diagnóza technoference. Jak nás smartphony „vyrušují“ od života

Díky smartphonu s připojením k internetu je náš život jednodušší, než si lidé ještě před několika desetiletími uměli představit. Po celých 24 hodin denně vedle sebe můžeme mít svého věrného přítele, který disponuje aplikací snad na úplně všechno. A to včetně takových, které měří, zda jej nepoužíváme příliš dlouho. Avšak i přes neustálé přibývání těchto nástrojů pro boj proti závislosti na smartphonech a sociálních sítích se zdá, že udržet si dostatečný odstup od moderních technologií je stále těžší a těžší.

Za slovo roku 2018 vyhlásil Cambridgeský slovník slovo „nomofobie“ (nomophobia). Jde o zkratku ze slovního spojení „no mobile phone phobia“ označující chorobný strach z toho, že budete bez svého smartphonu či jej nebudete moci používat. Docela dobře by jím však mohlo být také slovo „technoference“, která má s nomofobií mnoho společného.

Nomofobie aneb Nejděsivější představa postmoderního člověka

Pojem technoference začal jako první používat Brandon McDaniel, odborný asistent z Illinois State University, který se zaměřuje lidský rozvoj a rodinná témata. Ten si při analýze dotazníků, které vyplňovaly rodiče problémových dětí, všiml, že za jejich výchovnými problémy může stát docela prostá věc – časté kontrolování nových zpráv a oznámení na smartphonu, které přerušuje rutinní činnosti, jako je například jídlo, sport či běžná konverzace, píše server Merriam-Webster. Stejně tak lze podle McDaniela sledovat i negativní vliv kontrolování telefonu na mezilidské vztahy.

Výraz technoference je složenina dvou anglických slov; „technological“ (technologický) a „interference“ (narušování, rušení). Technologie nám na jedné straně umožňují být v obraze o tom, co se děje, prakticky odkudkoliv, nicméně zároveň v řadě z nás neustále vytvářejí neodolatelnou touhu zkontrolovat, co se stalo nového a zda nám někdo nechtěl skrze sociální sítě sdělit něco důležitého. Kdybychom to neudělali, jako bychom o něco přicházeli, anebo alespoň mohli přijít.

 

Ne náhodou tak McDaniel volil právě tato slova – technologie nás doslova „vyrušují“ od našeho běžného – nevirtuálního – života. A neustálé kontrolování nových zpráv a oznámení na smartphonu se stává moderním zlozvykem, kterým trpí stále více lidí. Alespoň podle vědců z australské Queensland University of Technology, kteří porovnávali čísla, k nimž se dopočítali ve svém průzkumu v roce 2005 s těmi, které získali v roce 2018.

Ze 709 dotazovaných uživatelů mobilních telefonů (ve věku 18 až 83) v roce 2005 odpovědělo 0 % mužů a pouze 2,3 % žen, že používání smartphonu má negativní vliv na jejich produktivitu. V roce 2018 už si to však myslelo 12,6 % mužů a 14 % žen. Stejně tak v průzkumu z minulého roku obvinilo svůj smartphone z nedostatku spánku 11,8 % mužů a 19,5 % žen (oproti 3,2 % mužů a 2,3 % žen v roce 2005), shrnuje server Science Daily.

Současně se podle svých slov snaží 8,2 % mužů a 14 % žen před svým okolím tajit, kolik času stráví na svém smartphonu (oproti 3,2 %, respektive 3 % v roce 2015). „Rychlé technologické inovace v posledních letech vedly k dramatickým změnám v dnešní technologii mobilních telefonů. To může zlepšit kvalitu života jejich uživatelů, ale také vyústit v některé negativní důsledky,“ varuje doktor Oscar Oviedo-Trespalacios. „Náš průzkum zjistil, že výskyt technoference se ze zvýšil napříč všemi věkovými kategoriemi, a to jak u můžu, tak u žen,“ upozornil hlavní autor.

Temná stránka smartphonů. Kradou nám spánek i pracovní dobu

Newsletter