Digitální boom. Kapitalizace kryptoměn téměř 25 miliard dolarů

Svět kryptoměn zažívá boom. Roste nejen bitcoin, ale i „sekundární“ měny jako je ether, dash či monero. Celkově se tak tržní kapitalizace digitálního světa měn nezadržitelně blíží k 25 miliardám dolarů.

Podle serveru Cointelegraph spadá největší podíl na tomto čísle, zhruba 80 %, pod bitcoin. Nejznámější digitální měnu nezastavil ani páteční propad o bezmála 16 %, který byl způsoben odmítnutím povolení historicky prvního amerického burzovně obchodovaného fond (tzv. ETF) navázaného na bitcoin ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy.

Páteční low dosáhlo 975 dolarů za BTC, aktuálně se již měna obchoduje dle serveru CoinDesk o 260 dolarů výše, a to na 1235 dolarech za kus.

Žádost o posvěcení historicky prvního ETF navázaného na bitcoin předložili bratři Winklevossovi (známí především díky soudní kauze o autorská práva Facebooku), a to již v roce 2013. Výsledek je však bez úspěchu. Důvodem, proč se tak stalo, je podle Komise pro cenné papíry to, že založení BTC ETF neodpovídá pravidlům zákona o burzách. Konkrétně se jedná o požadavek navržení burz tak, aby „zabraňovaly podvodným a manipulativním úkonům a postupům a zároveň chránily investory a veřejný zájem,“ přepisuje server Business Insider slova vyjádření.

Fond měl být dle žádosti obchodován na burze Bats Exchange. Pravdou však je, že k tomu, aby Komise mohla povolit jakékoliv ETF, musím mít burza, na kterou se chce fond dostat, uzavřený tzv.“surveillance-sharing agreeement“, neboli dohodu s významnými a především regulovanými trhy podkladového aktiva. Vzhledem k tomu, že trh s bitcoiny je ze své podstaty neregulovaný, burza Bats nemůže mít ani onu zmiňovanou dohodu, což v podstatě znamená, že tak nemůže nikterak zabránit podvodným a manipulativním praktikám, jak zní požadavek zákona o burzách.

Bitcoin padá k 1000 USD. Americký regulátor opět smetl ze stolu fond

Odmítnutí fondu? Je čas na přesun?

Po pátečním propadu se někteří investoři rozhodli navyšovat své bitcoinové pozice, jiní se naopak vrhli na „sekundární“ kryptoměny. I ty, ostatně jako samotný BTC, mají za sebou několikaměsíční rally, která jejich ceny dostala až na rekordní hodnoty.

Tržní kapitalizace měny ether se zvýšila z jedné miliardy dolarů z doby před měsícem až na současných vice jak 2,5 miliardy.

Konec experimentu? Jak ether ztratil (a našel) 51 milionů

Dash je na tom obdobně. Ze 120 milionů dolarů se za pouhý jeden měsíc posunul až na více jak 500 milionů.

Hodnota monera se pak vyšplhala na bezmála 250 milionů dolarů.

Konec éry bitcoinu? Nová kryptoměna je ještě bezpečnější

Seznam první desítky kryptoměn s největší tržní kapitalizací je následující. Celková kapitalizace všech dosahuje dle coinmarketcap.com 24,872 miliardy dolarů.

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Bublina?

Rekordní hodnota tržní kapitalizace může u některých investorů vyvolávat obavy z možné nafukující se bubliny. Server Cointelegraph však v tomto směru obchodníky uklidňuje. Jak? Stačí se podívat na ostatní trhy.

Risk je zisk. Zainvestuje největší státní fond do bitcoinu?

Pro srovnání, kapitalizace (pouze) amerického akciového trhu dosahuje zhruba 25 bilionů dolarů, tedy tisíckrát více než je tomu v případě kryptoměn v oběhu. Hodnota zlata, které je v poslední době často zmiňováno především v souvislosti s bitcoinem, jehož cena je vyšší než v případě drahého kovu, dosahuje cca 7 bilionů dolarů.

Aktuální hodnota digitálních měn tak dosahuje kapitalizace nováčka na Wall Street, kterým je společnost Snap, případně zhruba osminy firmy Visa.

Pokud tedy vezmeme v potaz samotný potenciál kryptoměn nejen jakožto aktiva určeného k možné spekulaci, ale především jako alternativního prostředku směny či chytrých kontraktů, ona hodnota 25 miliard dolarů rozhodně nebude konečná.

Bitcoinová zlatá horečka

Newsletter