Digitální měna v rukou státu. Řízení jednotlivců i monetizace dluhu

DepositPhotos

Jako jeden z dalších kroků, který usnadní tištění peněz a monetizaci dluhu (aka Projekt Zimbabwe), očekávám zavedení státních digitálních měn. Každý občan bude mít účet u centrální banky a na ten mu bude možno snadno, cíleně a rychle připisovat kreditní zůstatek. Debaty na toto téma u velkých centrálních bank nabírají na konkrétnosti a nejdále jsou v tomto směru momentálně v Číně. Myslím, že je to otázka jen pár let, než se dočkáme prvních státních digitálních měn.

Otázkou je, jaký dlouhodobý vliv to může mít na existující privátní kryptoměny. To jsem velmi zvědavý. V jejich neprospěch mluví to, že státy budou mít rostoucí výhrady vůči projektům, které neumožňují jejich dohled a dobře vědí, že alfou a omegou jejich síly je monopol na peníze. Stačí se třeba podívat na digitální měnu libra. Jako stable coin může být dobře navržená, ale její spojení s FB ji dělá toxickou v očích regulátorů.

Budoucnost kryptoměn ale není to, co mě trápí ve spojení se státní digitální měnou. Mnohem horší mi připadá to, že stát může digitální měnu velice lehce použít na přímé ovlivňování chování jednotlivců. Když se člověk začte do toho, jak připravovaný projekt vypadá v Číně a spojí si ho s už existujícím bodovacím systémem celé populace, pak si možná rychle uvědomí, jak nebezpečná zbraň můžou státní digitální měny být.

Investujte opatrně!

 

Newsletter