„Digitální občanská válka“ sráží kurz bitcoinu. Co se děje?

Kryptoměnová horečka vyvrcholila v červnu, kdy bitcoin krátce vylétl nad 3000 dolarů. Od té doby se objevují především negativní zprávy – bleskový propad etherea a stále nové ztráty u bitcoinu. Co je příčinou? Podle serveru Finanzen100 je za tímto vývojem „občanská válka“, která se rozhořela v bitcoinové komunitě.  

Zběžný pohled na graf může budit dojem, že jde jen o normální výběr zisků, o klasické odražení od hladiny 3000 dolarů, zkrátka přechodné zhoršení nálady na trhu. Vždyť jen letos činil nárůst ceny bitcoinu od začátku roku až do svého maxima 211 procent, u etherea to bylo dokonce 4600 procent! Takové trhy se často označují jako přehřáté, či překoupené, a vysvětlení korekce je nasnadě. Podle Finanzen100 je však za tím tentokrát ještě něco jiného, a to zejména v případě bitcoinu.

O budoucnosti blockchainu, tedy technologie, na které jsou kryptoměnové transakce založené, dnes málokdo pochybuje. Ačkoli však otevírá nedozírné možnosti a očekává se, že v budoucnu nahradí dosud používané transakční systémy, není bezchybný. Problém je, že tato síť, a s ní i bitcoin, je stále pomalejší a transakce stále dražší.

A tato skutečnost vyvolala v bitcoinové komunitě regulérní občanskou válku a způsobila enormní tlak na cenu této digitální měny. V tuto chvíli již se bitcoin obchoduje kolem 2360 dolarů, a je tak více než 20 % pod svým vrcholem, čímž se měna ze své definice dostala dokonce do fáze medvědího trhu.

Co je blockchain?

Blockchain je v podstatě decentralizovaná databáze, ve které se zaznamenává, kdo vlastní kolik mincí (tzv. tokenů) a které mince putují od koho kam. Princip je obdobný jako u účetní knihy banky, klíčovým rozdílem je však transparentnost a decentralizovaná síť.

Technologie, která změní svět. Seznamte se

A to je zároveň i hlavní slabé místo této technologie. Čím více je zde transakcí a tokenů, tím delší blockchain, a zároveň také větší objem dat. Kdo chce skladovat bitcoiny na svém počítači, potřebuje si dnes již stáhnout blockchain o velikosti přes 100 GB.

O co jde?

Jedna část komunity chce proto zdvojnásobit velikost bloku a část datového obsahu jednoduše ze sítě (blockchainu) přesunout jinam. A problém by byl vyřešen.

To se však nelíbí tzv. těžařům, kteří z velké části sídlí  Číně. Těžaři „těží“ bitcoin tak, že generují nové bloky transakcí. K tomu dochází přes postupně stále komplexnější výpočetní operace. Proto je již zapotřebí velkého množství drahých serverů k tomu, aby bylo možné vytvářet nové mince.

Kdo ovládá globální trh s bitcoiny?

Moc těžařů závisí na tom, kolik generují bloků transakcí. Kromě směny bitcoinů vydělávají totiž na poplatcích za potvrzování nových bloků a začleňování těchto transakcí do blockchainu. Těžaři proto verbují za neomezenou velikost bloků, o které by si rozhodovali sami. I toto řešení by bitcoinovou síť znovu oživilo, jen však s výhodami pro těžaře.

Kompromis, nebo „hard fork“?

Nyní vše závisí na tom, zda se obě strany shodnou na kompromisním návrhu, který má označení „SegWit2x“. To je software, který sjednocuje návrhy obou stran, a který bude dokončen koncem července.

Pokud jej velká většina komunity a přes 80 % těžařů neimplementuje, mohlo by to mít pro bitcoin fatální důsledky. Nový software totiž není zpětně kompatibilní – software a obchodníci se SegWit rozpoznají zase jen transakce SegWit.

Pokud se tedy komunita jednotně nevydá směrem SegWit2x, dojde k rozdělení blockchainu na dvě větve, v důsledku čehož by došlo k existenci dvou druhů bitcoinu vedle sebe.

To by investorům mohlo zasadit pořádnou ránu. Některé argumenty pro investice do bitcoinu by během vteřiny vyletěly oknem – například limitovaný počet (bylo by teoreticky dvakrát tolik bitcoinů), jednotný trh či vysoká poptávka.

A možné důsledky?

Pokud by došlo k tzv. forkování, tedy rozdělení blockchainu na větve, muselo by také dojít k přecenění mincí. Důsledkem by byla v každém případě vysoká volatilita, především směrem dolů. A nejen to. Protože se bitcoin v současné době využívá ještě jako platební prostředek pro ostatní kryptoměny, jako je např. ethereum či litecoin, otřáslo by to celým trhem digitálních měn v celkové hodnotě téměř 100 miliard dolarů.

K forkování v případě etherea již sice v minulosti došlo, ale v určitých mezích. Bitcoinu hrozí podle serveru naopak poněkud znepokojivě znějící „hard fork“.

Podle serveru by tak měli investoři být na pozoru, protože vývoj této měny bude v následujících dnech ještě divočejší, než dosud. A kdo si na bitcoinové horečce již své vydělal, měl by se zatím raději stáhnout a nastoupit teprve až bude jasné, zda se komunita opravdu sjednotí.

Rozhodne se 1.srpna, kdy má oficiálně dojít k implementaci SegWit2x.

Newsletter