Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Díky Draghiho slovům zažívá EURUSD strmý pokles. Lze na tom vydělat

Mario Draghi na své obvyklé měsíční tiskové konferenci minulý týden uvedl, že zatímco ECB nezměnila své hlavní úrokové sazby „rada guvernérů by neměla mít problém s jejich snížením při příštím setkání.“ Dále sdělil, že bylo dosaženo konsensu „nespokojenosti ohledně předpokládaného vývoje inflace.“ Inflace v eurozóně se momentálně nachází na úrovni 0,7 %, což je výrazně pod 2% cílem ECB. Je tedy pravděpodobné, že pokud se následujících týdnech nedostaví z eurozóny nějaká neočekávaná data, ECB podnikne kroky v boji proti hrozící deflaci na svém červnovém zasedání.

Tlak na uvolnění ECB měnové politiky stále sílí. Mezinárodní měnový fond ve svém nedávném World Economic Outlook uvedl, že „je potřeba praktikovat uvolněnější měnovou politiku, včetně využití nekonvenčních opatření.“ Podle současných odhadů směrných plánu vyplývá, že inflace se bude zasluhovat o podkopávání cílené cenové stability mnohem déle, než v obvyklém horizontu jednoho až dvou let. V této souvislosti existuje významné riziko, že inflace bude ještě nižší, než je předpokládáno. To by zcela jistě vedlo k růstu reálných úrokových sazeb, zvýšení dluhové zátěže a nižšímu hospodářskému růstu. „Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) projevila podobné obavy, a doporučuje, aby „měnová politika zůstala uvolněná, a to zejména v oblasti eurozóny, kde by bylo uvítáno další snížení úrokových sazeb.“

V rámci eurozóny byla obzvláště otevřená francouzská vláda, obávající se síly eura a negativních dopadů silného eura na export a hospodářský růst. Hospodářský růst v eurozóně, přestože stále umírněný, se pomalu zrychluje a to i ve slabších ekonomikách na okraji zóny. Nicméně, je velmi pravděpodobné, že pokud ekonomické údaje nevykáží v následujících týdnech výrazně silnější čísla, ECB bude nucena při svém příštím zasedání jednat. Během své tiskové konference Mario Draghi nenaznačil, jaké konkrétní opatření by ECB v tomto případě použila. Můžeme se však domnívat, že by se pravděpodobně jednalo o snížení sazeb a podporu úvěrů. Méně pravděpodobná se zdá využití nějaké z forem kvantitativního uvolňování, opatření praktikované centrálními bankami v Japonsku, USA a Velké Británii.

EURUSD ještě před několika dny koketující s rezistenční hranicí 1,4000 se rázem nachází na hodnotách 1,3657

Draghiho prohlášení z tiskové konference mělo samo o sobě vcelku silný negativní dopad na kurz eura. EURUSD ještě před několika dny koketující s rezistenční hranicí 1,4000 se rázem nachází na hodnotách 1,3657. Předvídané snižování sazeb již tedy může být z velké části započteno do tržní ceny. Další oslabení eura by mohlo vyžadovat více agresivní kroky ECB v červnu anebo alespoň prohlášení, ujišťující veřejnost o přijmutí dalších opatření v případě potřeby. Dle mého to totiž s velkou pravděpodobností bude potřeba.

Z hlediska technické analýzy, se dnes cena EURUSD dostává výrazně pod zásadní cenový support 1,6959, což nasvědčuje tomu, že cenový propad ještě, zdá se, není u konce. Další ze supportů několika měsíčního býčího trhu EURUSD se nachází na hranici 1,36169. Pokud se do konce dne cena nevrátí zpět nad prvně jmenovaný support, je vysoce pravděpodobné že budeme svědky tuhého boje mezi býky a medvědy, přičemž by cena měla pásmově kulminovat právě mezi těmito dvěma supporty. Je otázka, zda Draghiho slova byla natolik silná, aby sama o sobě přiměla EURUSD k pokračujícímu poklesu. Přidáme-li k tomu však vcelku dobrou ekonomickou náladu v USA, dnešní slabé data z eurozóny a celkový ne až tak pozitivní výhled Evropské ekonomiky, máme dle mého zaděláno na dlouhodobější propad EURUSD. Osobně bych tedy spekuloval na pokračující pokles EURUSD skrze podaný limit sell příkaz někde kolem hranice 1.36900. Se zadáním tohoto pokynu bych však počkal na to, zda se cena EURUSD nevrátí zpět nad 1.36959 do 21:00 GMT. Plánovaný TP bych zvolil nad hranicí 1,36169, případně nechal otevřenou pozici dlouhodoběji s TP až na 1.50000, kde se nachází veledůležité suportové pásmo, jehož proražení by pak mohlo znamenat obrat celkového trendu. Stop loss bych v obou případech umístil nad hranicí 1,37300.

Newsletter