Dilema čínského realitního trhu

Obyvatele Pekingu momentální bublina v oblasti nemovitostí zatím nijak neznepokojuje. „Realitní trh v Číně již zažil zlaté desetiletí extrémně rychlého růstu. Stále tu však v následujících deseti až dvaceti letech bude prostor pro další růst,“ tvrdí obyvatel Pekingu Wang Yuanzhi, který investoval do koupě domu v prosinci loňského roku. „Celá bublina je pouze obava a strach. Je to soustředění se na rizika, kterým trh s realitami čelí,“ cituje ho CNBC.

Čínské úřady doufají, že takováto důvěra obyvatel může být to, co přispěje k oživení trhu, který zažil poslední tři měsíce soustavný pokles cen. Pro ostatní pozorovatele představuje chladnutí kdysi žhavého čínského trhu s nemovitostmi jednu z největších hrozeb pro druhou největší ekonomiku na světě. „Rizika a expozice vůči trhu s nemovitostmi nemusí vypadat stejně jako v případě rizikové hypoteční krize USA, ale nové bubliny nikdy nevypadají úplně stejně jako ty předchozí,“ řekl hlavní stratég společnosti Silvercrest Asset Management, Patrick Chovanec. „Expozice čínských bank v oblasti nemovitostí může vypadat jinak, než tomu bylo ve Spojených státech, ale je velmi reálná. Hlavním rizikem je závislost na majetku jako zajištění prakticky všech forem úvěrů ve všech částech ekonomiky. Situace, je tak velmi podobná té v Japonsku v roce 1980,“ dodal s odkazem na kolaps japonského trhu s nemovitostmi po boomu.

Význam čínského trhu nemovitostí by neměl být podceňován. Představuje totiž zhruba 15 procent hrubého domácího produktu a přímo ovlivňuje další sektory, jako je bankovnictví a stavebnictví. Peking v posledních pěti letech zavedl určitá omezení k potlačení boomu v Číně a udržení dostupných cen. A zdá se, že tato opatření se společně se zpomalující ekonomikou do určité míry projevují. Průměrné ceny nových domů v sedmdesáti velkých čínských městech klesly v červnu o 0,5 procenta a v červenci o 0,9 procenta. Otázkou nyní je, jak moc vleklé zpomalení bude.

„Trh s nemovitostmi přispěl v minulosti k pádu hned několika významných ekonomik jako USA a Japonska,“ řekl hlavní ekonom Credit Agricole. „Takže ten nejhorší možný scénář pro čínský trh s bydlením je ekonomická krize.“ V případě Číny, úvěrová expanze řídí trh s bydlením a to má při zpomalení přímý dopad na nemovitosti, říkají ekonomové. Poukazují na to, že od roku 2008 se čínská peněžní zásoba zvýšila více než trojnásobně a velká většina těchto peněz byla investována do nemovitostí. Nejnovější data ukazují, že množství peněz proudících do čínské ekonomiky v červenci zpomalil na nejnižší možnou úroveň za posledních šest let.

Analytici uvádějí, že čínské domácnosti mají poměrně nízkou úroveň zadlužení domácností a to je další důvod, proč bychom se neměli dívat na čínský trh s bydlením příliš pesimisticky. Clem Miller, investiční stratég společnosti Wilmington Trust Investment Advisors uvedl, že jeho pokles by neměl být srovnáván se situací v USA, která vedla k velké finanční krizi. Je totiž nepravděpodobné, že způsobí krizi na čínských nebo mezinárodních finančních trzích.

Pro Čínu zřejmě neexistuje žádné snadné řešení. Sektor si jednoduše musí projít obdobím adaptace, které pomůže k dlouhodobé stabilizaci a oživení ekonomiky.

Newsletter