Divočina před krachem aneb je čas začít odpočítávat?

Americké akciové trhy prochází neobvyklou jízdou. Během minulého týdne byl nastartován strmý pád, který pokračoval i začátkem toho dalšího. Pondělní propad dostal americké trhy do korekce a investoři tak napjatě sledovali, co bude dál. Úterní seance začala nadějně, hlavní indexy hromadně rostly, aby však v závěru opět spadly do rudých čísel. Ve středu už si akcie své zisky udržely.

Vývoj dnešního dne je zatím taktéž pozitivní. Indexy si připisují více jak 1,5 %, což někteří investoři mohou považovat za ujištění ohledně toho, že panika postupně mizí. Takový přístup však není moudrý. Splasknutí bubliny se totiž nemusí nutně projevit jako okamžitý a nepřerušovaný pád.

Obecně panuje přesvědčení, že se technologická či úvěrová bublina na akciových trzích projeví přesně tímto způsobem. Faktem ale je, že tomu tak obvykle není. Na trzích se naopak postupně střídají změny směrů, které tak odrážejí sílící nervozitu investorů.

Potvrzuje to Julian Emanuel, ředitel akciového a derivátového oddělení UBS. Ten pro vysvětlení situace používá vývoj před splasknutím tzv. „dot-com“ bubliny z přelomu roku 2000 a 2001 stejně tak před propíchnutím té úvěrové v roce 2008. V obou případech se index S&P 500 vyvíjel poměrně krkolomně (viz graf). Růst střídal pád, což se několikrát zopakovalo, dokud bublina definitivně nesplaskla a krize se neprojevila na plné obrátky.

Je jasné, že identifikovat nafukující se bublinu je téměř nemožné, stejně tak se trefit přesně do doby jejího případného splasknutí. Faktem ale je, že zvýšená nervozita posledních dní projevující se ve vysoké volatilitě trhů poměrně silně připomíná vývoj před oběma předešlými krizemi. Zvýšená ostražitost je proto rozhodně na místě.

 

Newsletter