Divoký plán Řeků pro život bez eura

(Aktualizováno 22:40) „Jsme levicová vláda. Jestli budeme muset volit selhání vůči MMF nebo vůči vlastním lidem, není nad čím váhat“. Těmito slovy otevírá The Telegraph téma tajné řecké přípravy na život bez eura a opět s drachmou.

Řecko dle zdrojů listu z tamní vlády připravuje plán pro variantu nedohody se západními věřiteli a konce země v eurozóně. Zahrnuje prý znárodnění řeckého bankovního systému a uvedení samostatné měny. Sloužit má i jako vyděračský vůči nárokům eurozóny, ECB a MMF.

Podle zdrojů, blízkých vedení vládní koaliční strany Syriza, je nejvyšší prioritou Řeků udržet v chodu veřejné služby a vyplácet penze a veřejné platy. To jsou ochotni nadřadit splátce pomoci Mezinárodního měnového fondu, která má být uskutečněna příští týden. Na těchto 458 milionů euro pro MMF ale dle listu řecká strana nemá peníze.

„Jsme připraveni k neuskutečnění platby. To vyvolá zuřivou reakci finančních trhů a notně zrychlí běh času,“ uvedl zdroj pro The Telegraph. Řecká vláda má dle tohoto zdroje ochotu jít do sporu s eurozónou a zároveň snahu, svůj odpor na eurozónu omezit. Problémem je, že první splátka patří MMF.

Kolik vlastně dluží Řekové?

Z řecké Syrizy dle listu zní, že politická reprezentace eurozóny stále nepřepnula na realitu politické změny v Řecku a fakt, že pokud se chce vyhnout vážnému otřesu či rozpadu společné měny, musí změnit postoj. „Chtějí nás dostat do pozice, kdy se buď zpronevěříme vlastnímu lidu, nebo přijmeme dohodu, která je pro Řecko toxická. Je-li to jejich cíl, musejí ho naplnit bez nás,“ řekl zdroj z blízkosti Syrizy listu.

Jít do prodlení vůči MMF je vysoce riskantní a Řekové na to zčásti spoléhají. Pokud Řecko nezaplatí, bude trvat řádově šest týdnů, než vedení MMF oficiálně vyhlásí stav technického bankrotu země. To podle Syrizy vyvolá nevratnou řetězovou reakci.

„V takovém případě uzavřeme naše banky, znárodníme je a vydáme vlastní měnu. Všichni vědí, co to znamená. Co se naopak v žádném případě nestane, abychom se stali protektorátem eurozóny,“ odkazuje The Telegraph na svůj zdroj.

List situaci popisuje jako totální oboustrannou ztrátu důvěry mezi řeckou vládou a eurozónou. Věřitelé mohou pokrýt potřeby řecké vlády zhruba do poloviny dubna, pokud ta nejprve uhradí splátku MMF, dle zdroj listu ale nejen eurozóna Řekům, ale už ani řečtí ministři nevěří zárukám Bruselu.

Barroso: Řecká vláda nedokáže naplnit své sliby

Stratégové Bank of America v čerstvé zprávě varovali, že pokud Řecko splátku MMF neučiní, spustí se domino nezastavitelných událostí. Dojde na selhání vůči MMF, selhání vůči záchrannému fondu (EFSF), který si může (a technicky bude muset) vyžádat okamžité splacení dosavadní pomoci. To povede k vyhlášení státního bankrotu a selhání řeckých dluhopisů.

Zdroj pro The Telegraph tvrdí, že situace je kritická. Na počátku května má Řecko splatit MMF dalších 200 milionů eur, posléze 763 milionů eur. Peníze na to nemá. „Nemáme z čeho přestát 9. duben,“ řekl pro list.

Brusel ve středu dostal 26stránkový seznam plánu řeckých reforem a chce větší konkrétnost. Atény si zásahem do daní chtějí letos opatřit přes 6 miliard eur vlastní cestou. Nároky na dluhové financování na rok dopředu dle listu ale dosahují 19 miliard eur. Evropská centrální banka údajně odpověděla negativně na řecké přesvědčování, aby země mohla více svých dluhopisů prodat vlastním bankám. Ty jsou zajištěny penězi ECB a ta zvýšení expozice vůči řeckému vládnímu dluhu zarazila.

„Nezapomeňme, že Řecku půjčily země, které jsou chudší, než ono samo. Řekové na žádosti o snížení svých dluhů nejméně od nic uslyší jasné ne,“ varoval bývalý šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso. Pracovní týden na trzích po velikonočním pondělí zřejmě nebude moc klidný. Nebo se o svátcích „něco upeče“.

Země pro euro důležitější než Řecko?

Mobius radí kupovat Řecko

Noční můra nekončí, přesto kupuji řecké akcie

Newsletter