Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Dlouho nevídaný scénář. Koruna reagovala na data

Zpevnění koruny nadále pokračuje. Včerejší den přinesl, ještě před ukončením kurzového závazku ČNB z minulého čtvrtka, „nevídanou“ událost, a to reakci české měny na domácí data. Posílení až k 26,50 za euro přinesla březnová inflace.

Inflace za minulý měsíc dosáhla 2,6 % meziročně. Nejvýznamnější byl opět růst cen potravin, k němuž se přidalo citelné zvýšení cen pohonných hmot.

„Březnová inflace podporuje správnost rozhodnutí ČNB opustit režim kurzového závazku na začátku dubna,“ okomentoval dnešní čísla ekonom finanční skupiny Roklen Michal Šoltés. „S možností posilování koruny proti zahraničním měnám zpomalí růst spotřebitelských cen. Ve druhé polovině roku se inflace vrátí k dvouprocentní hranici,“ dodal.

Do vývoje koruny vstoupilo i poslední vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o možnosti navyšování sazeb. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že debata o rostoucích úrocích zatím není aktuální. Vzhledem k prognóze je tento scénář pravděpodobný až ve třetím čtvrtletí 2017. Osobně by se Rusnok přikláněl spíše ke konci roku, případě na začátku 2018.

Na měnovém páru EURCZK během dnešního rána pozorujeme oslabení. Pár se krátce posunul až k 26,70 za euro. Aktuálně se pohybuje kolem, 26,65 EURCZK. V případě tříměsíčních forwardů je pozorováno uklidnění. Odraz zpět až k úrovním z přelomu prosince a ledna byl způsoben po-exitovém vybíráním zisků.

Co se týče dolaru, aktuálně se nachází na 25,15 USDCZK, resp. 1,058 EURUSD. Americká měna má za sebou mírné oslabení, které umazalo část pátečních zisků vzniklých díky tvrzení o stále platném naplánovaném dvojím zvýšení amerických sazeb. K červeným číslům americké měny včera přispěly částečně i padající výnosy státních dluhopisů.

Dnešní zahraniční data budou poměrně chudá.V Německu nás čeká ZEW Index ekonomického sentimentu a průmyslovou produkci v eurozóně, na opačném kontinentu v USA pak nově otevřená pracovní místa.

EURUSD by se měl dnes pohybovat v pásmu 1,055 až 1,061 EURUSD. U měnového páru USDCZK pracujeme s 25,07 až 25,23. Eurokoruna by se měla držet od 26,50 až 26,70 EURCZK.

Newsletter