Od únorového zasedání Fedu nás dělí něco málo přes tři týdny a plus zhruba padesát bazických bodů u amerického desetiletého dluhopisu. Dlouhý konec výnosové křivky tak ze sebe poměrně rychle setřásl velkou část rizika spojeného s možnou recesí největší ekonomiky světa. A pokud tomu data dovolí, mohl by pokračovat. Jisté v tuto chvíli je, že se vidina snížení sazeb posouvá do příštího roku.
K výraznému a rychlému přecenění výnosové křivky u středních a dlouhých splatností amerických bondů přispěla kombinace nad očekávání lepších dat, a ještě více jestřábích komentářů představitelů Fedu. Trh již nečeká, že by se vrchol sazeb zastavil pod hranicí 5 %, nýbrž že se přehoupne nad ni. Jak moc, ukážou až další data. V tuto chvíli trh naznačuje úroveň 5,3 %, tedy pásmo Fed funds rates 5,25-5,5 %, což je více, než stojí v prosincové prognóze.
A není to jen americká ekonomika, kde se přeceňuje. Obdobný pohyb jsme viděli i v eurozóně. Evropská centrální banka bude ve srovnání s ostatními centrálními bankami vyspělých ekonomik největší jestřábem. Absence energetické krize, nad očekávání silná data, prokazatelně perzistentní především jádrová inflace a nárůst dlouhodobých inflačních očekávání (5Y5Y inflační swap) nad 2,4 %. To je kombinace, která podle nás ECB donutí zvýšit sazby o dalších sto bodů. Trh jde přitom ještě dál, když vidí vrchol sazeb v cyklu ve třetím čtvrtletí nad 3,7 % oproti současným 2,5 % depozitní sazby.
S ohledem na měnové trhy má převahu americká strana. Dolar tento týden čerpal z rychlejšího růstu sazeb, kde více rostly ty nominální oproti reálným, což se projevilo ve vyšší breakeven inflaci. Vedle toho je třeba počítat i s tím, že nad očekávání lepší data začala chodit z Evropy už v závěru loňského roku (měřeno indexem ekonomických překvapení od Citi). V USA se tak stalo až letos, což přispělo nejen dolaru, ale i sazbám. Ztrácely naopak riziková aktiva, včetně akcií.
Trh si tak konečně uvědomuje, že perzistentní proinflační prostředí si vyžádá období vyšších sazeb po delší dobu. Tržní účastníci již nečekají, že by Fed letos snížil sazby. To bude, minimálně dle futures sazeb Fedu, záležitost příštího roku. Potvrdit by to měla i březnová prognóza Fedu, u níž je možné, že se dočkáme mírně vyššího vrcholu sazeb než prosincových 5,1 % mediánu dot plot grafu.
V nadcházejících dnech do výhledu amerických sazeb promluví index výdajů na osobní spotřebu zveřejněný tento pátek. Sledovat budeme především jeho jádrové vyjádření. Jakékoliv překvapení nad aktuální konsensus trhu očekávající meziroční pokles z 4,4 % na 4,3 % bude rizikem silnějšího dolaru a vyšších sazeb. Stěžejní pak bude další pátek, kdy nás čekají data z amerického trhu práce za únor. Nečekáme, že bychom měli vidět výrazné změny směrem k nižším sazbám. Ekonomické prostředí tomu vůbec nenahrává.
Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0591 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0551 do 1,0679 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,61 až 23,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,17 do 22,44 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME