Dluhopisové trhy nemají ani v létě dovolenou

Tento týden dorazí 30 stupňové horka nezvykle i do zemí Vikingů, jako například do Dánska, což znamená to, že většina lidí si vezme volno, a také ti, co budou muset chodit do práce, přejdou na letní mód oblékání a zřejmě i myšlení. Znamená to, že léto je konečně tady. Přesto finanční trhy pokračují ve vývoji a ani letní horko je nedostává z dráhy.

Je sice pravdou, že když si většina obchodníků a investorů užívá dovolenou, nemůžeme očekávat na trzích velkou volatilitu, ale centrální banky a politici pokračují ve svých taženích. Když tedy neudržíte kontakt s nejnovějším vývojem a novinkami, může být pro vás návrat do práce náročný. V tomto článku se proto soustředím na nejdůležitější události, které si zaslouží vaši pozornost.

Centrální banky dále utahují kohoutky

Na trhu se šíří obavy z toho, že japonská centrální banka změní koncem tohoto měsíce svou politiku. Investoři si tak začínají uvědomovat, že monetární politika centrálních bank napříč světem bude jedním z nejdůležitějších témat po zbytek tohoto roku a pravděpodobně i v roce příštím.

Na opačném břehu Atlantiku je evidentní snaha utěsňovat ekonomiku. Předseda Fedu Jerome Powel pokračuje ve svých prohlášeních býčí rétorikou a pozitivně hodnotí ekonomický růst. Vyjadřuje obavy z toho, že inflace se může vymknout kontrole. Fed už tento rok zvýšil sazby dvakrát a ještě asi dvakrát tak pravděpodobně do konce tohoto roku udělá. Bude to vytvářet rostoucí tlak na výnosovou křivku dluhopisů, což způsobí, že krátkodobá část křivky stoupne rychleji, než výnosy v dlouhodobém horizontu.

Politika centrální banky již letos vyvážila velkou část výkonu amerických vládních dluhopisů. Rok jsme tak u dvouletých pokladních poukázek začínali na 1,87 procentním výnosu a nyní jsme o 75 bazických bodů výše, tedy na 2,65 procentu. Desetileté vládní poukázky za stejný čas poskočily jen o 50 bodů. Přispělo to k vyrovnávání výnosové křivky amerických vládních dluhopisů.

Ačkoli Evropská centrální banka a japonská centrální banka zatím ještě nejsou v módu zvyšování sazeb, začaly již s omezováním nákupu dluhopisů. Znamená to, že v globálním finančním systému je a bude stále méně a méně peněz ve srovnání s uplynulými deseti lety. Když budou centrální banky pokračovat, můžeme očekávat, že ceny dluhopisů nebudou mít dostatek podpory a u aktiv s fixním výnosem, zejména na rozvíjejících se trzích, proto uvidíme nárůsty volatility.

To je důvod, pro který je důležité neztratit monetární politiky centrálních bank z dohledu. Platí to zejména nyní, když jsou ceny více citlivé a změna v politice japonské centrální banky může znamenat, že při vládních dluhopisech globálně dojde k podstatnému přeceňování. Důležité jsou proto tyto dvě data: 1. srpna – zasedání Fedu, 31. srpen – zasedání japonské centrální banky.

Americká výnosová křivka se vyrovnává

Obavy z příliš rychlého zpřísňování politiky Fedu nás vracejí k největší obavě současných finančních trhů, tedy k možné inverzi výnosové křivky amerických vládních poukázek. To by mohlo naznačovat příchod nové recese. V minulosti taková situace, tedy to, když jsou výnosy poukázek s delší splatností nižší, než těch s kratší splatností, vždy předznamenala recesi. Dnes je rozdíl mezi deseti- a dvouletými vládními pokladními poukázkami zhruba 30 bazických bodů. Trh je proto stále více ostražitý.

Jak jsme zdůraznili i v našem výhledu na třetí kvartál, předpokládáme, že k inverzi výnosové křivky by mohlo dojít koncem tohoto nebo počátkem příštího roku. K recesi však reálné nemusí přijít dříve než ve druhé polovině příštího roku. Toto je podle našeho názoru klíčová věc, kterou by měli dluhopisoví investoři sledovat, ale myslíme si, že ačkoli je inverze výnosové křivky negativním signálem, mohou z ní vzniknout i příležitosti, zejména na krátké části křivky.

Je důležité si uvědomit, že politiky centrálních bank celosvětově mají na směrování americké výnosové křivky velký vliv. Změna centrální banky v Japonsku tak může způsobit, že americká výnosová křivka bude více strmá, protože z její dlouhé části zmizí likvidita.

Politika Donalda Trumpa

Trh se oprávněně obává zbytečné eskalace obchodní války USA s nejdůležitějšími obchodními partnery: Kanadou, Mexikem, Čínou a Evropskou unií. Nové zprávy v této oblasti mohou dramaticky změnit výkonnost investičního portfolia.

Z pohledu dluhopisů je však důležitá ještě jedna věc. Je to rostoucí obava ze zasahování amerického prezidenta do politiky Fedu. Teprve nedávno například kritizoval rozhodnutí americké centrální banky zvýšit sazby, přestože monetární politika vůbec nepatří do jeho kompetence. Tyto komentáře mohou vyvolat nárůsty volatility.

Italská vláda

Když se oprostíme od politik centrálních bank a Donalda Trumpa, Evropa čelí ještě dalším dvěma rizikům, a to politice v Itálii a ve Velké Británii.

Přesto, že léto je u středozemního moře ještě silnější, než v hlavním finančních centrech, nově vzniklá italská vláda již svými kroky přitahuje pozornost. Jedna ze dvou vládních stran – Liga severu, chce totiž zavést rovnou daň ve výši 20 a 30 procent, jak na firmy, tak i na občany. A druhá ze stran – Hnutí pěti hvězd, plánuje zas zvýšit rozpočtové výdaje finanční podporou nízkopříjmových skupin. Tyto politiky dohromady jsou v rozporu s evropskými rozpočtovými pravidly. Zvyšují totiž vládní deficit.

Místopředseda italské vlády Matteo Salvini je pravděpodobně připravený na střet s Bruselem. V pondělí uvedl novinářům, že „pro dobro Itálie“ nebude váhat překročit limity stanovené Evropskou unií.

Předpokládáme, že s blížícím se podzimním termínem sestavování příštího rozpočtu Itálie, vzroste volatilita při italských vládních a korporátních dluhopisech. Krátké splatnosti a podřízené dluhopisy domácích finančních institucí budou pravděpodobně dotčeny nejvíce.

Newsletter