Dluhopisy katem akciového trhu

Dění posledních dní? Dluhopisový trh padá, výnosy bondů rostou na letitá maxima. Rozdíl mezi výnosy amerických dluhopisů a akcií, obsažených například v indexu S&P 500, se tak postupně snižuje až k několikaletým minimům. Proč se tak děje? A mohou se dluhopisy stát katem akciových trhů?

Minulý týden byl americký akciový trh doslova nešťastný. Pád, který tamní akcie zaznamenaly, byl nejhorší za uplynulé dva roky. Výprodej pak pokračuje i během dnešního dne. Přestože tento propad nemusí znamenat nic většího než malou korekci, trh s dluhopisy by mohlo být zlou předzvěstí pro budoucnost amerických akcií, uvádí agentura Bloomberg.

Minulý týden se výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů dostal na čtyřleté maximum, když vystoupal na 2,85 procenta. Proč je to pro akcie špatné znamení? Největším prodejním impulsem pro tento trh v době po finanční krizi bylo totiž právě srovnání výnosu akcií a dluhopisů. Roční zisk z investice do S&P 500 se aktuálně pohybuje na 4,3 procentech. Přestože toto číslo je stále o 1,5 procentního bodu výše než výnos vládních dluhopisů, jedná se o nejužší rozdíl (spread) od roku 2010. 

Roklen indikátor: Ekonomika balancuje na vrcholu hospodářského cyklu

„Obecně řečeno, vyšší úroková míra staví akcie do pozice, kdy vypadají dražší, obzvláště oproti možnosti solidního fixního příjmu z alternativního aktiva – v tomto případě dluhopisu. Jakmile vzrostou výnosy dluhopisů na určitou úroveň, někteří akcioví investoři se začínají přemisťovat z volatilnějšího akciového trhu na méně rizikový trh dluhopisů. V současnosti tomuto trendu navíc nahrávají rekordně vysoké valuace akcií,“ uvedl pro Bloomberg ředitel Solaris Asset Management Tim Ghriskey.

Nutno však podotknout, že investoři nevnímají příjem z bondů a „nejistý“ volatilnější příjem z akcií úplně stejně. „V porovnání těchto dvou aktiv je vše relativní. Jakmile jde výnos dluhopisů nahoru, nabízí investorům větší odměnu. Investora tak bude obvykle více lákat uložení peněz do instrumentu s fixním příjmem než do akciového trhu,“ doplnil hlavní stratég Wells Fargo Chris Harvey.

Investice na asijských trzích: Dluhopisy ovlivní dění v USA

Obecně je rostoucí výnos desetiletých dluhopisů býčím signálem pro ekonomiku. Znamená to, že poptávka po penězích stoupá a že firmy chtějí peníze investovat. Existuje ale moment, kdy se tento „signál“ stane brzdou ziskovosti firem. Vyšší sazby totiž znamenají vyšší výdaje pro firmy ze splácení půjček, což následně snižuje jejich zisk. Půjčování téměř „zadarmo“ tak bylo pro zisky firem po finanční krizi doslova spásou, za což vděčí americké centrální bance, která držela úrokové sazby při nule. Teď se však situace mění.

„Když se dlouhodobé úrokové sazby zvyšují, obvykle to ‚krotí‘ inflaci ale také ekonomický růst. A to se následně promítá do zisků soukromých firem,“ uvedl portfolio manažer American Century Investments Rich Weiss. Americký Fed navíc není jedinou bankou, která utahuje měnovou politiku. Stejný směrem se letos pravděpodobně vydá i Evropská centrální banka. Německé dluhopisy tak reagují podobně jako ty americké (viz graf níže zobrazující jejich korelaciú – jejich výnos za poslední dva měsíce vzrostl o 47 bazických bodů.

Pravdou je, že úroková míra je jeden z mnoha faktorů, které ovlivňují akciový trh. Mezi další patří optimismus ekonomického růstu a zisky soukromých firem zapsaných na burze. Tato, pro akcie, pozitivní fakta mohou ve výsledku převážit i stoupající výnosy z dluhopisů, zejména když vezmeme v úvahu jejich výnosnost v historickém kontextu, která je aktuálně stále nízká, uvedla agentura Bloomberg.

„Mezi dluhopisy a akciovým trhem neexistují žádné mechanické vazby,“ řekl pro Bloomberg stratég Wells Fargo Asset Management Brian Jacobsen. „Jejich propojení je vždy v tom lepším případě slabé a ne zcela přímé,“ dodal.

Newsletter