Dluhopisy posílily euro a koruna míří k 24,00 za dolar

Zveřejnění dat o vzestupu spotřebitelských cen v české ekonomice společně s plošným poklesem amerického dolaru vyvolalo výrazné posílení koruny vůči americkému dolaru. Česká měna si během dnešního dne připisuje zhruba 0,7 procenta na aktuálních 24,38 koruny za dolar. Česká koruna se tak nadále ocitá vůči americké měně v růstovém trendu, který může vést v následujících několika příštích dnech a týdnech k otestování úrovně 24,00 koruny za dolar. Tato hranice je nicméně považována za silnou cenovou podporu, pod kterou by koruna jak z technického, tak fundamentálního hlediska neměla v následujících několika měsících posílit.

Růst cen v dubnu předstihl očekávání trhu i ČNB

Vůči euru se cena koruny nadále drží v obchodním pásmu z předchozích dní a týdnů 27,30 – 27,50 koruny za euro, aktuálně na hladině 27,41 EURCZK. Volatilitu nevybudilo ani ranní zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci, které ukázalo na akceleraci meziměsíčního růstu cen na 0,3 % při očekávání 0,2% růstu. To samo o sobě ukazuje na nadále se lepšící stav české ekonomiky, jenž by v dlouhodobějším měřítku měl být hnacím motorem pro růst české měny. Ta by nicméně neměla posílit pod 27,00 korun za euro, což je stanovený kurzový závazek, pod který nenechá korunu posílit Česká národní banka.

Evropská společná měna dnes výrazně posiluje až k úrovni 1,1280 dolaru za euro, na pozadí vystoupení člena Federálního rezervního systému Dudleyho, který prohlásil, že ekonomický výhled Spojených států je aktuálně dost nejistý na to, aby mohl poskytnout trhu indicie ohledně načasování tolik očekávaného zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Americká měna tak upisuje velkou část svých zisků z předchozích několika dní. Nejen americká makrodata, ale i cenové hladiny státních dluhopisů budou hrát roli v otázce směřování dolaru v nejbližších dnech.

Newsletter