Dluhopisy vs. akcie. Na které straně je „pravda“?

Ne zcela jednoduchým úkolem je v poslední době rozluštit do určité míry rozpor mezi trhem dluhopisů a akcií – který z nich vysílá ten správný signál? Akciím se prozatím tento týden daří, když si index Dow Jones od pondělí připisuje více jak 2 % zisku. Mezitím výnosy na dluhopisovém trhu stlačila níže vysoká poptávka v aukci 30leté splatnosti. Výnos 10letých zámořských dluhopisů za posledních 5 dní poklesl o 1 % a dostal se tak na hodnotu 2,39 %. Všeobecně přijímaným pravidlem přitom je, že akciím se daří nejvíce v dobách jistoty a hojnosti, zatímco k dluhopisům vnímaným jako „safe haven“ (jedná se především o ty emitované americkou či německou vládou) se investoři uchylují spíše, zavládne-li na trzích nervozita.

Světové akciové trhy dostaly ve čtvrtek podporu především v podobě smířlivého prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina. Zájem o dluhopisy zase naopak podpořila nervozita investorů pramenící ze slabých makrodat z eurozóny a také geopolitické situace. Evropská makrodata stlačila výnosy německých 10letých dluhopisů pod 1 %, poté co německé HDP vykázalo ve druhém čtvrtletí pokles o 0,2 %.

Gina Martin Adams, akciová analytička ze společnosti Wells Fargo Securities, uvedla, že poslední růst na trzích má co dočinění s očekáváním ohledně politiky Fedu. Trh totiž v poslední době jako by přecházel špatná makrodata a obchodoval na vyšších úrovních z toho důvodu, že investoři očekávají, že právě slabší data oddálí chystané utahování měnové politiky.

Adamsová také uvedla, že trh je citlivý na poslední zprávy týkající se vývoje na Ukrajině a jakýkoli pozitivní vývoj přináší na trhy okamžitý růst, jehož jsme byli svědky například minulý pátek, kdy se akcie dostaly ze ztrát po prohlášení Moskvy o ukončení vojenského cvičení. „Je zřejmé, že trhy se zmítají pod aktuálním geopolitickým rizikem, ale to je pouze jen část příběhu, tu hlavní roli tu stále sehrává Fed a očekávání jeho dalšího postupu,“ dodává Adamsová.

Investoři se tak již nyní začínají připravovat na příští týden, kdy během středy by měly být zveřejněny zápisky z minulého zasedání Fedu.  Ale vrcholem příštího týdne zůstává výroční sympozium zástupců Fedu v Jackson Hole.

Kupce tento týden přitáhl jak dluhopisový tak akciový trh. Investoři v případě akcií investovali spíše do těch rizikovějších sektorů, kdy  iShares Nasdaq Bioctech ETF za týden posílil o 3,9 %. Fed a jeho měnová politika je zásadním faktorem chování trhu a určitá rozpolcenost trhů tak pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá.

Newsletter