Dny centrálních bank. Dolar nejslabší od půlky prosince

Centrální banky měly v posledních dvou dnech poměrně napilno. Překvapení jsme se však nedočkali, což se projevilo především na dolaru a libře.

Dolar dnes oslabil k euru až na 1,0819 EURUSD, což je nejnižší hodnota od poloviny prosince 2016. V závěru se však posunul zpět pod 1,079 za euro.

Včerejší měnové jednání Fedu nepřineslo žádná překvapení, úrokové sazby zůstaly podle očekávání beze změny. Dolar se však přesto dostal pod tlak, patrně kvůli zklamání trhů z toho, že se další zvýšení sazeb zatím nerýsuje. Fed přitom na konci loňského roku naznačil, že by letos mohl sazby zvednout dokonce třikrát.

Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

Za slabším dolarem stojí také výroky z řad nové americké vlády. Prezidentův poradce Peter Navarro vytkl Německu, že využívá slabé euro pro podporu svých vývozů. Americký prezident Donald Trump podobnou výtku zamířil i na Čínu a Japonsko.

Britská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky, úroky nemění

Na svém jednání dnes Bank of England rovněž ponechala nastavení měnové politiky beze změny, a hlavní úroková sazba tak zůstala podle očekávání na 0,25%. Libra po rozhodnutí oslabila k dolaru bezmála o půl procenta, aktuálně se pohybuje na 1,253 GBPUSD.

Pozornost se bude dále soustředit na Velkou Británii, kde se očekává zveřejnění plánu vlády na vystoupení z Evropské unie.

Koruna si prošla mírným oslabením, které navázalo na dnešní výstup ze zasedání ČNB. Později se však opět vrátila k 27,02 EURCZK.

Rusnok: Konec intervencí? Budou speciální jednání

Banka opět potvrdila, že konec intervencí „napojený“ na dosažení především inflačních podmínek je stále očekáván v polovině roku 2017, rozhodně ne dříve než ve druhém čtvrtletí.

K tomu, aby ČNB začala zvažovat ukončení kurzového závazku, je podle Rusnokových slov potřeba pečlivě sledovat vývoj inflace, aby bylo jasné, že tlak na její růst sílí, nebo naopak ochabuje. V návaznosti na to je pak potřeba robustní potvrzení nastavených inflačních podmínek, což je pro ČNB jasné přestřelení cíle na 2 %.

Co se týče vývoje eurokoruny po ukončení závazku, rizika existují v obou směrech. K oslabení české měny může přispět především její překoupení. Stále však platí, že je banka připravena vyhlazovat „po-exitový“ vývoj. Rusnok pak dále řekl, že banka nemá nikterak nastavený strop pro objem devizových rezerv.

ČNB: Exit? Asi polovina roku. Kurz CZK? Rizika v obou směrech

Newsletter