Do čeho investují největší státní fondy?

Státem vlastněné investiční fondy obvykle patří mezi jedny z největších hráčů na trhu. Jejich investiční strategie ale bývá relativně jednoduchá. Zaměřují se obzvláště na nízkoriziková aktiva, jejichž výnos je ovšem minimální. Zářným příkladem jsou státní dluhopisy a některé komodity, jako například ropa či zemní plyn.

V posledních měsících se ale situace začíná měnit. Dluhopisy zemí považovaných za nejméně rizikové jsou jen lehce nad nulou, některé dokonce i v záporu. Vládní fondy se tak postupně začínají zaměřovat na mnohem pestřejší rozložení svého portfolia. Dle informací severu CNBC se do popředí zájmu velkých státních investičních společností dostávají reality, telekomunikace, ale například i mobilní aplikace.

Mobilní operátoři

V oblasti telekomunikací se ve spojitosti s fondy nejvíce spekuluje o jednání s britským mobilním operátorem Three, který spadá pod hongkongský investiční holding Hutschinson Whampoa. Začátkem roku 2015 se totiž objevily informace o zahájení debaty Three s Teléfonicou ohledně možného nákupu britské pobočky O2 za zhruba 15 miliard dolarů.

Dle CNBC se na této fúzi podílí především China Investment Corporation, singapurský Temasek Holdings společně s GIC a nezaostává ani katarský Quatar Investment Management. Podle odhadů by se nejangažovanější fond měl stát i významným investorem dané mobilní společnosti, přičemž v jeho držení by mohla skončit až třetina celkového objemu akcií.

Reality

V oblasti realit se vládní fondy zaměřily jednak na luxusní hotely, ale taktéž na výstavbu kancelářských mrakodrapů. V tomto případě se nejvíce hovoří o druhém největším fondu na světě The Abu Dhabi Investment Authority, který spravuje aktiva o přibližné hodnotě 773 miliard dolarů. Tento investor ze Spojených arabských emirátů dle informací Sovereign Wealth Fund Institute koupil síť luxusních hotelů Miami Beach Edition od společnosti Marriot International za 230 milionů dolarů. O rok předtím koupil ten samý fond od Marriotu síť London Edition a spekuluje se o další transakci tentokrát v New Yorku.

Obdobnou strategii zvolil i světově největší vládní fond norský Government Pension Fund, který za 1,4 miliardy dolarů koupil čtyřicetipatrový kancelářský mrakodrap na Manhattanu. Stejně tak učinil i Norges Bank Investment Management, který za 401,9 milionů dolarů skoupil 45 % akcií kancelářské budovy 11 Times Square.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace patří mezi investici, kterou by si asi jen málo lidí spojilo s vládními fondy. V této oblasti se začal nedávno angažovat již zmiňovaný katarský Quatar Investment Authority, který napomohl startupu Uber, jenž poskytuje alternativní taxi služby, navýšit základní kapitál až na 1,2 miliardy dolarů.

Newsletter