Do Evropy dorazila korekce býčího trendu

Na evropské akciové trhy dorazila korekce současného býčího trendu. Padají nejen akcie evropských firem, ale například o 5 % oslabily i čínské akcie, které nutno poznamenat, za poslední 2 týdny vyletěly přibližně o 15 %. Negativní nálada dorazila na trhy až tento týden a to především ve spojení s výrazným poklesem ropy. Investoři si začínají teprve nyní uvědomovat, že pokles této komodity může mít za následek bankroty nejen ropných firem, které jsou úvěrovány bankami, takže i v tomto sektoru můžou nastat problémy, ale i celých států. V poslední době se hodně skloňuje Rusko, ale i Venezuela. K tomu začaly výrazně růst výnosy na řeckých státních dluhopisech, a i tamní akcie se v obavách, jak dopadnou předčasné volby, zřítily o 11 %. Hlavní evropské indexy jsou dnes slabší o více než 1 %, klesá zejména sektor utilit -2,1 %, banky -1,9 % a také energie -1,7 %.

Řecké akcie i dluhopisy strhává strašák pádu vlády a voleb

České akcie ztrácejí aktuálně 1,2 %, a sice hlavně kvůli Erste Bank -2,61 %. Fitch srazil výhled pro rakouské finanční domy na „negativní“ kvůli geopolitickým problémům primárně v Rusku a na Ukrajině. Akcie Komerční banky málem otestovaly cenovou hladinu 4900 korun a ČEZ se drží slabší o 0,9 % na 615 korunách. Objemy jsou s přihlédnutím k pohybům cen akcií spíše podprůměrné.

Polské akcie jsou také pod tlakem, index WIG20 odepisuje 1,3 % na základě poklesů bankovního sektoru a energetik. V Maďarsku se obchoduje níže o 0,7 % a to zejména kvůli poklesům Magyar Telekomu -1,1 % a MOL -0,9 %.

Newsletter