Do voleb v USA zbývá 50 dní. Porazí Trump Hillary?

Do amerických prezidentských voleb zbývá přesně 50 dní a analytici Citi zvýšili pravděpodobnost vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa na 40 procent. Naopak úspěch jeho demokratické konkurentky Hillary Clintonové snížili na 60 procent z 65 procent, napsala CNBC.

Podle analytiků Citi má Clintonová před sebou stále mnohem přímočařejší cestu k vítězství. Bývalá první dáma ale trpí „entuziastickou propastí“, která by mohla ovlivnit její podporu ve volbách, které se konají 8. listopadu. Trumpovi voliči totiž mnohem častěji říkají, že mají v úmyslu jít k volbám.

Když analytici Citi naposledy hodnotili Trumpovy šance na vítězství 13. září, dávali mu jen 35procentní šanci na úspěch. Hlavním důvodem pro změnu bylo rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii a „hlas lidu“ v rozvinutých ekonomikách. Vliv mohly mít také obavy z toho, že metody dotazování nemusely zachycovat přehlížené voliče.

„Zlepšení ekonomiky, příznivé mínění o prezidentu Obamovi a podpora od vysokoškolských voličů podpoří Clintonovou, zatímco voliči s nízkou důvěrou politický systém a důvěrou v ekonomiku Spojených států podporují Trumpa,“ ukázal průzkum.

Souboj Clintonové s Trumpem je vyrovnaný. Průzkum CBS a New York Times z minulého týdne ukázal, že bývalá ministryně zahraničí Clintonová má náskok jen dva procentní body. Z průzkumu Washington Post a ABC News pak vyplývá, že 93 procent Trumpových voličů je rozhodnuto jít k urnám, zatímco v případě Clintonové je to jen 80 procent.

Tento rok se dá čekat výprodej, pokud Trump v listopadu vyhraje, míní stratég Citi Steven Englander. Dodal ale, že rok 2017 může být lepší, a to podle toho, jakou politiku by Trump zvolil. Otázka by byla taková, zda bude Trump zdůrazňovat daňové škrty a zlepšování ekonomiky, nebo rozdrtí obchod, což by podle Englandera bylo pro trhy v delším období velmi obtížné.

Newsletter