AKTUALIZOVÁNO: Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dnes rozkolísalo finanční trhy po celém světě. Akcie na zprávu nejprve zareagovaly mohutným propadem, později ale ztráty smazaly a hlavní indexy amerických akcií obchodování rovnou zahájily růstem. Trhy nejprve podpořil Trumpův smířlivý povolební projev a později začali investoři svůj postoj k Trumpově vítězství a jeho dopadu na trhy přehodnocovat. Ztráty smazal i dolar, zatímco zlato, o které bývá zájem právě v době politické a ekonomické nejistoty, počáteční zisky odevzdalo.
Americké akcie dnes po velkých nočních propadech na termínových trzích prodělaly dramatický obrat a jejich indexy v závěru prudce vzrostly. Wall Street nakonec vyhodnotila nečekané vítězství republikána Donalda Trumpa pro sebe jako vcelku příznivé.
Dow Jonesův index uzavřel obchodování vzestupem o 1,40 procenta na 18.589,69 bodu a rozšířil dvouapůlprocentní zisk z prvních dvou dní týdne. Širší index S&P 500 posílil o 1,11 procenta na 2163,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil se stejným ziskem na 5251,07 bodu.
Noční zprávy o Trumpově nečekaném vítězství trhy výrazně rozkolísaly a termínové kontrakty na Dow Jonesův index v jednu chvíli ztrácely více než čtyři procenta. Napětí na finančních trzích pomohl zmírnit první Trumpův povolební projev, v němž nově zvolený prezident vyzval Američany k jednotě a slíbil mimo jiné budování infrastruktury a zrychlený hospodářský růst.
Clintonová byla silnou favoritkou trhů, které v ní viděly záruku pokračování dosavadního kurzu. Trumpovo vítězství měli investoři naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Jakmile se ale stalo realitou, analytici začali možné dopady Trumpova prezidentství na trhy rychle přehodnocovat.
„Když se podíváme na Trumpovy plány, jsou vlastně pro trh dobré,“ řekla agentuře Reuters Nadia Lovellová z newyorské J.P. Morgan Private Bank. „Zvýšené rozpočtové výdaje jsou skvělé pro firmy ze sektorů infrastruktury a obrany, méně regulace pomůže bankám, je tu méně vměšování vlády do zdravotnictví – to všechno jsou věci, které trh dříve zneklidňovaly,“ dodala.
Ke stabilizaci na Wall Street přispěl silný růst akcií farmaceutického sektoru, které v posledním roce ve strachu ze zásahů Clintonové do cen léků všeobecně slábly. Výrazný nárůst zaznamenaly i akcie bank, podpořené nadějemi na zmírnění finanční regulace, která se po finanční krizi minulého desetiletí drakonicky zpřísnila.
Atmosféra na trhu se po ukončení předvolební nejistoty oproti napětí předešlých dní zřetelně zklidnila. Index volatility akcií, který je měřítkem obav investorů, dnes klesl o 20 procent a zaznamenal nejvýraznější sestup od konce června.
Investoři ve volbách preferovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství bylo naopak spojováno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Investoři se však později více zaměřili na Trumpovy plány, které počítají se zvýšením výdajů na infrastrukturu a naopak se snížením daní pro firmy. Oba tyto plány jsou považovány za pozitivní pro akcie i pro dolar.
Portfoliomanažeři o trzích po Trumpovi: Panika? Příležitost?
V reakci na Trumpovo vítězství odepisovaly evropské akciové indexy dopoledne zhruba dvě procenta, pražská burza ztrácela asi půl procenta. Kolem poledne už se ale ztráty snižovaly. Evropské akcie nakonec zakončily obchodní den se ziskem 1,5 procenta, index pražské burzy ale zůstal téměř beze změn. Wall Street zakončila se zisky mezi 1,0 až 1,5 procenta.
Trumpův úspěch tak nejvíce zasáhl asijské akciové trhy, které kvůli posunu času už nestihly na pozdější oživení v Evropě a Severní Americe zareagovat. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 uzavřel dnešní obchodování propadem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod silný prodejní tlak po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.
Oddálil Trump konec devizových intervencí ČNB?
Mexické peso se dnes vůči dolaru v jednu chvíli propadlo o více než 13 procent a spadlo na rekordní minimum, později ale ztráty snížilo. Trump v předvolení kampani sliboval omezení přílivu imigrantů z Mexika do USA i přehodnocení obchodních vztahů USA s Mexikem a Kanadou.
Obavy z dopadů na hospodářství své země mají také němečtí ekonomové a výrobci aut. „Pokud Donald Trump skutečně prosadí to, co ve volební kampani slíbil, budeme muset výrazně snížit naše odhady. Protože hrubý mix protekcionismu a přerozdělování zdola nahoru skrze snížení daní by z USA učinil epicentrum nejistoty v mezinárodních hospodářských vztazích,“ uvedl ekonom Gustav Horn z Institutu pro makroekonomii a výzkum konjunktury (IMK).
Jakub El-Ahmadieh: Trump? Daně teď mohou zamířit prudce dolů
Podle analytiků by Trumpovo vítězství mohlo vést i k tomu, že jak americká centrální banka (Fed), tak Evropská centrální banka (ECB) budou pokračovat v uvolněné měnové politice. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky (ČNB). Ekonomové ale zároveň upozorňují, že stejné úvahy se objevily i po brexitu a nakonec se nenaplnily.
Negativní dopad mělo vítězství Donalda Trumpa i na sázkové kanceláře. Ty české prodělaly desítky milionů korun. Nejvyšší výhru, téměř 1,5 milionu korun, vyplatila Fortuna. Celkový objem přijatých sázek překročil 40 milionů korun a v porovnání s posledními volbami v roce 2012 byl čtyřikrát vyšší. Za rekordním náběrem v politických sázkách z českých prezidentských voleb v roce 2013 zhruba o deset milionů korun zaostal.