Dobrá čísla z trhu práce v ČR, nezaměstnanost klesla na 5,2 %

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská nezaměstnanost se v září snížila na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Bez práce bylo na konci září 378 258 lidí. To je nejméně od prosince 2008.

Volných míst je téměř 141 tisíc, více jich bylo naposledy v srpnu 2008. Na jedno volné pracovní místo připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,1), Ústí nad Labem (11,6), Chomutov (10).

„Snižování nezaměstnanosti v září i nadále pomáhal růst domácí ekonomiky a s ním spojený zájem firem o nové zaměstnance. K poklesu nezaměstnanosti však přispěla i pozitivní sezónnost,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Tradiční přiliv absolventů škol na úřady práce měl letos v září je marginální význam. Během října dojde k dalšímu poklesu nezaměstnanosti, dodal.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy by měla míra nezaměstnanosti v nadcházejících měsících spíše stagnovat – ačkoli její říjnový pokles na 5,1 procenta nelze vyloučit. S příchodem zimních měsíců lze v souvislosti s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou očekávat její mírný růst. Za celý letošní rok vykáže hodnotu 5,6 procenta, dodal ekonom.

Jak zjistil Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s portálem www.chcipraci.cz, zájem o technické profese představoval v září v České republice přes 42 procent veškerých poptávaných pracovních míst. Mezi nejžádanější profese patřil řidič, představující pět procent všech poptávaných pracovníků.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde v září klesla o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Nejlépe je na tom znovu Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 3,6 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 76 okresech, největší v okresech Pelhřimov (o 6,3 procenta), Chrudim (o 6,2 procenta), Plzeň-město (o šest procent), Jičín a Ústí nad Orlicí (shodně o 5,8 procenta), Praha-východ (o 5,7 procenta) a Klatovy (o 5,4 procenta). Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v okrese Prostějov (o 0,4 %).

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 33 okresů, nejvyšší byl v okresech Most a Karviná, oba 10,6 procenta.

Newsletter