Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Dobré ráno s nejslabším kurzem japonského jenu od roku 1990!

Zdroj: Depositphotos

Dobré ráno s nejslabším kurzem japonského jenu od roku 1990!

Kurz se dnes poprvé za 34 let dostal na 151,97 jenu za dolar, a překonal tak hranici 151,95 USDJPY, na které Bank of Japan v říjnu 2022 intervenovala.

Zdroj: Investing

Hranice 152,00 USDJPY je považována za silnou rezistenci. Dnes překonána nebyla, korekci pohybu vzhůru však doručila. Pro větší rozlišení grafu klikněte zde.

Zdroj: TradingView

Vše se odehrává v prostředí, kdy z japonského ministerstva financí přichází čím dál ostřejší rétorika týkající se právě vývoje kurzu jenu. Nežádoucí jsou spekulativní pohyby neodpovídající fundamentům japonské ekonomiky.

Komentáře typu „nevylučujeme žádná opatření přijatá v souvislosti s nadměrnými výkyvy“ či „jsme připraveni podniknout rozhodné kroky, abychom čelili nadměrným/spekulativním výkyvům“ jsou obvyklé v době, kdy se možnost zásahu dostává do hry. Minimálně jeden z těchto dvou komentářů přitom v posledních dnech zazněl z ministerstva financí, kde má hlavní slovo sám ministr financí Suzuki a jeho náměstek Kanda. Dnes ráno se k těmto komentářům přidal i guvernér Bank of Japan Ueda.

Klíčovou otázkou do dalších dní je, kde má japonské ministerstvo financí ve spolupráci s Bank of Japan práh bolestivosti. Někteří pracují s tím, že by intervenci vyvolalo rychlé a prudké překonání zmiňované hranice 152,00 USDJPY. Jiní naopak sází na mnohem vyšší hodnoty, například až na 155,00 USDJPY.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, X LiveSquavk

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter